Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Rocket Team Poland - atak rakietowy na wysoko¶æ 10km
Id¼ do strony 1, 2, 3  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Inne (mod. rakietowe)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
and¿ej
Go¶æ





PostWys³any: Czw Wrz 13, 2007 2:12 pm    Temat postu: Rocket Team Poland - atak rakietowy na wysoko¶æ 10km Odpowiedz z cytatem

Witam
Jak wiecie powsta³ pomys³ wspólnego projektu rakietowego polskich modelarzy.
Mamy ju¿ pierwsze deklaracje przyst±pienia do prac:

Kacper: Mogê wykonaæ g³owice z laminatu szklanego na rdzeniu styrodurowym oraz mogê uszyæ spadochron z materia³u z prawdziwego spadochronu.

Arkadiusz:Oferujê silnik Herkules_1000g (...) Dorzucam to co zrobi³ eltopsji czyli aparatura ZS-PMR. Hm................... dam te¿ kamerê Samsung VP-D351 ( kamera niemal nowa )

And¿ej : Uk³ad optyczny z kamer± do nagrania filmu OSZ, profesjonalny monta¿ wszelkiej elektroniki i wszystko co dam radê zrobiæ.

Do ustalenia jest wiele lub raczej wszystko: Jak, Gdzie, Kiedy Question Nie mamy ¿adnego do¶wiadczenia w koordynowaniu takiego projektu wiêc tu uk³on w stonê kolegów z po³udnia polski Wink
Proponujê pierwszy strza³ prototypu w d³ugi weekend majowy 2008 Very Happy Exclamation
Szukamy odpowiedniego poligonu, oprawy "medialnej", i czekamy na wszelkie pomys³y, ka¿dy szczgó³ jest wa¿ny.

Pozdr
Powrót do góry
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Czw Wrz 13, 2007 2:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Je¶li wyka¿e siê w testach, to mogê wykonaæ uk³ad ci¶nieniowego wyzwalania spadochronu...Prototyp mam, tylko jeszcze nie fruwany.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Hack



Do³±czy³: 15 Cze 2006
Posty: 352

PostWys³any: Czw Wrz 13, 2007 5:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gdy dobierzecie geometrie statecznikow to ja dorzuce zyrolotki do stabilizacji obrotowej rakiety, by film osz nie powodowal torsji:) bedzie musiala byc znana predkosc a najlepiej przyspieszenie.

pozdrawiam

_____________________________
odnoszac sie do postu ponizej dodam, ze to bardzo proste rozwiazanie.

btw: zauwazylem, ze ludzie na wschod od odry szczyca sie kreceniem bicza z piachu stosujac tanie rozwiazania, a wielu po zachodniej stronie wrecz odwrotnie, mysle, ze skoro jestesmy po srodku mozna isc srodkiem tych tendencji.2 kg paliwa, to dosc kosztowne przy opracowaniu silinka z probami.Zastanowiles sie nad utleniaczami i lepiszczem w ktora pojsc strone?Mieszanka tanich z drogimi, tanie czy drogie i trudno dostepne?

_________________
tekst sluzy do celow edukacyjnych i nie ponosze odpowiedzialnosci za jego inne wykorzystanie


Ostatnio zmieniony przez Hack dnia Pi± Wrz 14, 2007 10:26 pm, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Czw Wrz 13, 2007 8:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proponujê wykorzystaæ prawie gotow± rakietê jak± dosta³em od knoda ( nie mam do niej poligonu ) jaka u mnie od 2 lat stoi i zagraca gara¿ Wink . Ma stateczniki aluminiowe, korpus to rura pcv , g³owica z drewna i nawet spadochron profesjonalnie wykonany. Trzeba pamiêtaæ, ¿e aparatura ZS-PMR umo¿liwia odpalenie 2 zap³onników na odleg³o¶æ czyli np. awaryjnie spadochronu albo jeszcze co¶ innego np. modu³ awaryjnego odzysku kamery itp.

Herkules_1000g zrobiê chyba szybko ale skoro mam czas do koñca roku ...... korci mnie silnik z paliwem 2 kg Wink

No i proponujê nie 'przekombinowaæ" z ¿yroskopem bo jak za du¿o celów bêdzie to mo¿na nie osi±gn±æ g³ównego.

Wyzwalanie hamowania rakiety proponujê na sprawdzonym uk³adzie KMZ ( odpala ta¶me hamuj±c± o intensywnym kolorze ) plus to co umo¿liwia ZS-PRM czyli odpalenie spadu na zadanej wysoko¶ci ( ta¶ma sprowadzi prêdko¶æ rakiety do bezpiecznej wielko¶ci dla spadu ).

Proponujê aby kto¶ wykonal osobny wmontowany w rakietê modu³ z kamer± , ZS-PRM i awaryjnym spadem. Ca³o¶æ odstrzelona na komendê z ziemi w razie awarii rakiety. W tym uk³adzie mamy dwa systemy ochrony kamery a bêdzie ona chyba wymaga³a tej troski Wink. Ca³o¶æ elektroniki mo¿na umie¶ciæ w tym module. Nie jestem te¿ zwolennikiem drugiego stopnia gdyby taki pomys³ siê pojawi³. To cel na nastêpny test.

Nie mam te¿ uwag do tego gdyby kto¶ opracowa³ swój silnik. Ale chcê testu 1 z 2 bo od silnika bardzo wiele zale¿y. Gdyby test Herkulesa_1000 nie wyszed³ by³by silnik inny, lepszy ( o ile przejdzie test 1 z 2 ) - daj±cy wiêksze szanse na udany lot.

Samsung VP D351





Specyfikacja kamery TU

Nie ma nic za darmo Wink . Do tego projektu do³o¿y siê ka¿dy kto ma jaki¶ cel bo w sponsorów nie wierzê Wink . Moim celem jest nakrêcenie pracy z mojego silnika poniewa¿ one mnie najbardziej ciekawi± plus chcê mieæ wk³ad w uzyskanie filmu OSZ o dobrej jako¶ci i z du¿ej wysoko¶ci. Inne silniki ni¿ mój mog± byæ je¶li bêd± lepsze.

Mam te¿ inny ten sam cel co robercik i and¿ej - rakiety lec±ce jak najwy¿ej.

Pozdr. A
Powrót do góry
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Pi± Wrz 14, 2007 1:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

S³u¿ê pomoc± w realizacji projektu (oprócz finansowej) na miarê moich obecnych mo¿liwo¶ci . Mogê zasponsorowaæ czê¶ci elektroniczne, jak bêd± potrzebne i o ile bêdê je mia³ (lub zamienniki) na magazynku w moim sklepiku (pisaæ do mnie na e-maila w tej sprawie: elektron_ok(ma³pa)op.pl, has³o: 10km).

Je¶li chodzi o ZS-PMR, to prototyp, który zrobi³em dla Arka, dostosowany by³ do jego PMRek, a te mog± mieæ troche za ma³y zasiêg, jak dla rakiety o pu³apie 10 km, je¶li faktycznie mog³aby osi±gn±æ tak± wysoko¶æ. Co prawda maksymalnego zasiêgu prototypu ZS-PMR nie testowa³em z braku czasu, a w to co podaje producent to wiadomo, ¿e nikt nie uwierzy Wink. Choæ z drugiej strony PMRki w terenie otwartym mog± osi±gn±æ znacznie lepsze osi±gi - my¶lê, ¿e kilometrowe na pewno (niech siê "jaskiniowiec" wypowie, bo wiem, ¿e on czê¶ciej biega po terenie z krótkofalówkami). Po prostu jak pojad± do ch³opaków z wybrze¿a, to niech to przetestuj± i bêdzie wiadomo, jak jest faktycznie. Zawsze mo¿na ZS-PMR pod³±czyæ do "mocniejszych" radiotelefonów - wystarczy dorobiæ do gotowego prototypu odpowiednie wtyki redukcyjne. Pomys³ Arka, aby u¿yæ ZS-PMR, jako dodatkowy awaryjny system odzysku zasobnika z kamer± i elektronik± jest jak najbardziej OK! Popieram.

Pozdrawiam
PS Postaram siê przetestowaæ (czytaj: "popchn±æ" prace dalej) uk³ad radiopelengacji, który bêdzie wspólpracowa³ z ZS-PMR. W koderze prototypu, który pojecha³ do Arka, zamontowa³em specjalnie w tym celu dodatkowe gniazdko do s³uchawek, bo oryginalne jest zablokowane przez pod³±czony tam koder
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pi± Wrz 14, 2007 3:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

10 kilosów. Zanim ktokolwiek we¼mie choæby ¶róbokrêt do ³apy, trzeba odwaliæ najtrudniejsze. POLIGON znale¼æ. Jakie¶ propozycje? Szuka³em sporo du¿ych terenów w googlemaps i...nêdza. Znalaz³em jeden, ale okaza³o siê, ¿e to Biebrzañski Park Narodowy. Obawiam siê, ¿e jedyna mo¿liwo¶æ to jak z Meteorami: nad morzem. Nawet poligon w Drawsku jest za ma³y. Co do startu na 10 kilosów, to albo faktycznie ¿yroskopowe sterowanie, albo...nie wiem co. Rakieta MUSI polecieæ jak najbardziej w pionie. Inaczej mamy rozrzut w terenie. Rakieta MUSI tez opadaæ na 2 spadach: pilocik na pu³apie i g³ówny na powiedzmy 200 metrach. Inaczej odleg³o¶æ l±dowania mo¿e byæ nawet 20 kilometrów, jak dobre wiatry przywiej±. A w górze wieje ca³kiem mocno (zazwyczaj). Bez rozwi±zania tych kwestii atak na 10 kilosów to ryzyko. Zawsze mo¿na zrobiæ, odpaliæ i ... zaufaæ Allahowi. Ale ja tego nie uwa¿am za dobry pomys³. Tak wiêc po pierwsze: POLIGON, po drugie: JAK ZAPEWNIC LOT PO PIONIE
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
robercik



Do³±czy³: 15 Mar 2007
Posty: 101
Sk±d: Gdynia

PostWys³any: Pi± Wrz 14, 2007 5:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze¶æ
Widzê ¿e temat siê rozkrêci³ na dobre a¿ nie mam kiedy napisaæ Laughing
Dzisiaj wykopali¶my zw³oki Crying or Very sad drugiego cz³onu Charlesa Bronsona którym siêgnêli¶my prawie kilometra. Dzisiaj, bo w czoraj sze¶ciu ch³opa nie by³o w stanie zauwa¿yæ gdzie spada rakieta, a by³o to 300m od nas Exclamation ( Do wieczora zmontujemy z and¿ejem materia³ to w³osy wszystkim stan± dêba.)

Dopiszê wiêc swoje trzy grosze : Zalecieæ na 10km spokojnie damy radê Exclamation Byæ mo¿e Ksard zbuduje tak¿e jakiego¶ monstera podobnego tego co szykuje Arkadiusz. Panowie, spokojnie zalecimy, ale nie wiem ile razy nale¿y zdublowaæ uk³ady odzysku Confused Po pierwszych oglêdzinach wychodzi na to ¿e od przeci±¿enia oderwa³ siê razem ze ¶cie¿k± kondensatorek SMD pozbawiajac uk³ad odzysku zasilania. 1,54 kg spadaj±ce z 880 metrów to przera¿aj±ca sprawa. A z 10km kilka kilogramów Question Rolling Eyes Poligon to jedno, niezawodny SPADOCHRON to drugie.

pzdr

_________________
nie ma takiej rury na ¶wiecie, której nie mo¿na wystrzeliæ w kosmos


Ostatnio zmieniony przez robercik dnia Pi± Gru 03, 2010 12:58 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Pi± Wrz 14, 2007 6:30 pm    Temat postu: kiedy? Odpowiedz z cytatem

K.s.p. Very Happy
robercik napisa³:
Po pierwszych oglêdzinach wychodzi na to ¿e od przeci±¿enia oderwa³ siê razem ze ¶cie¿k± kondensatorek SMD pozbawiajac uk³ad odzysku zasilania.

Co do tego, ¿e nie zadzia³a³ uk³ad wyrzucania spadochronu wiadomo wszystkim by³o na kilkana¶cie sekund przed Æ£UUUP, bo wszyscy zauwa¿yli brak charakterystycznego dymku na pu³apie trajektorii.
Nasuwa siê jednak pytanie czy postawiona przez "robercika" hipoteza jest prawid³owa.
Moje w±tpliwo¶ci wzbudza to, ¿e najwiêksze z mo¿liwych podczas lotu przy¶pieszeñ, a wiêc i si³y, dzia³a³y w momencie wyhamowywania wbijaj±cej siê w ziemiê rakiety. Mo¿e to jednak rozstrzygn±æ, dok³adniejsze przebadanie uszkodzonego uk³adu.( Rozstrzygaj±cym mo¿e byæ kierunek zagiêcia nó¿ek kondensatorka. Zgodny lub przeciwny do kierunku lotu rakiety.) Je¶li natomiast postawiona hipoteza jest prawdziwa to trzeba bêdzie zastanowiæ siê nad zmian± sposobu mocowania, zw³aszcza ciê¿szych i bardziej ponad p³ytkê elektroniki wysuniêtych elementów.
Zaobserwowane przeze mnie du¿e przy¶pieszenie drugiego stopnia po roz³±czeniu, wskazywa³oby na dzia³anie du¿ych si³, wiêc hipoteza "robercika" jest mocno prawdopodobna. Czyli po prostu nie spodziewa³ siê nikt takich przy¶pieszeñ, które bêd± zdolne zniszczyæ uk³ad elektroniczny.

Mo¿e co¶ wiêcej siê dowiemy z analizy filmów wykonanych podczas startu, zw³aszcza interesuj±ce mo¿e byæ w³a¶nie oszacowanie przy¶pieszeñ.

A mo¿e tak nastêpnym razem ma³y akcelerometr na pok³ad zabraæ ?? Question

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Kacper



Do³±czy³: 17 Maj 2003
Posty: 180
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pi± Wrz 14, 2007 7:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Elektronikê mo¿na zawsze zalaæ ¿ywic± ¿eby ochroniæ delikatniejsze elementy. Proponujê ¿eby spadochron dla bezpieczeñstwa by³ wyrzucany za pomoc± nitrocelulozy. Testowa³em kilkana¶cie razy NC jako ³adunek wyrzucaj±cy i za ka¿dym razem spisywa³a siê znakomicie a na dodatek dzia³a równie¿ bez t³oczka, nie przepala nawet nylonowych niteczek a co dopiero linkê. Co do wytrzyma³o¶ci spadochronów to problemu nie bêdzie. Spadochron o tej samej wielko¶ci co workowy jest tylko 2x ciê¿szy ale wytrzymuje oko³o 500-1000kg (mogê uszyæ jeszcze mocniejszy ale chyba nie bêdzie takiej potrzeby). Jakiej ¶rednicy uszyæ spadochrony i jak± musz± mieæ minimaln± wytrzyma³o¶æ?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
and¿ej
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Wrz 14, 2007 7:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Popieram zalanie elektroniki ¿ywic±. Nasz uk³ad odzysku opiera³ w wiêkszo¶ci siê na elementach SMD p³ytka jednowarstwowa. Strona z elementami patrza³a na ty³ rakiety wiêc oderwany kondensator SMD (elektrolit) w momencie przyziemienia by³ do p³ytki dociskany. Bardziej prawdopodobne ¿e oderwa³o go przy starcie ale to tylko hipotezy a ¿ywica to za³atwi.
W pe³ni zgadzam siê z Jaskiniowcem odno¶nie pilota i spadochronu g³ównego - przeciwpancerny spadochron pilot powinien wytrzymaæ nawet w awaryjnej sytuacji wyzwolenia przy du¿ej prêdko¶ci.
Cytat:
Nie jestem te¿ zwolennikiem drugiego stopnia gdyby taki pomys³ siê pojawi³. To cel na nastêpny test.

Odno¶nie propozycji Arka nasówa mi siê pomys³ ¿e mo¿na zbudowaæ kilka modeli, jest w koñcu zawsze kilka sposobów na osi±gniêcie celu. Atak na 10km mia³ byæ iskr± rozpalaj±c± ogólnopolsk± wspó³pracê co jak widaæ na razie zadzia³a³o Very Happy
Ka¿dy ma jakie¶ pomys³y których czasami w pojedynke nie jest w stanie zrealizowaæ. Osobi¶cie jestem za 2 stopniówk± z "¿yrowrotkami" ale mo¿e to byæ projekt nr2.

Pozdr
Powrót do góry
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Wrz 14, 2007 9:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po 24 h my¶lê, ¿e atak na 10 km to has³o wywo³awcze. Nawet jak bêdzie kilka km to i tak bêdzie sukces. W zasadzie racja. Mo¿e byæ kilka modeli. Skoro mam czasu do maja to postaram siê zrobiæ w³asny model i byæ mo¿e przyjadê na "zlot" ( piszê "byæ mo¿e" bo jako¶ wobec wad tego projektu jakie dzi¶ dostrzeg³em korci mnie test rakietek z kamerk± Mustek, z SR Stru¶ ). Ale rakietê od Paw³a mam, spad te¿, ZS_PRM i kamerê te¿, silnik zrobiê i w zasadzie mam wszystko co potrzebujê z wyj±tkiem tego co najwa¿niejsze czyli .................... poligonu ( i dlatego rakieta od knoda siê u mnie "kisi" ) Shocked Wink .

Moja oferta na silnik aktualna ale bez reszty ( bez ZS-PRM i kamery ).

Mnie zadowoli i kilka km. Uzupe³ni³em post o Herkulesie daj±c filmik ( CATO ). Silnik na pewno zrobiê, góra w 5 podej¶ciu. Acha. Postarajcie siê o jak±¶ zgodê w³adz lotniczych bo inaczej z poligonu Was ( i mnie jak bêdê ) zgarn±. Wg mnie te¿ rakieta o takich osi±gach powinna mieæ uk³ad przerwania lotu ( boczny silniczek wprawiaj±cy rakietê w kozio³kowanie ).


Pozdr. A
Powrót do góry
and¿ej
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Wrz 14, 2007 9:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Cytat:
Po 24 h my¶lê, ¿e atak na 10 km to has³o wywo³awcze

Nie chce byæ ¼le zrozumiany - 10km to nie podpucha aby narobiæ szumu. Traktujê to powa¿nie i wiem ¿e sam nie dam rady. Proszê traktujcie moje pomys³y jako propozycje, chcê wiedzieæ co na ten temat my¶licie.

Pozdr
Powrót do góry
robercik



Do³±czy³: 15 Mar 2007
Posty: 101
Sk±d: Gdynia

PostWys³any: Sob Wrz 15, 2007 2:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze¶æ
Zrobi³em pierwsz± przymiarkê do osi±gów i masy silników. Sprawa wygl±da tak ¿e na jednym silniku o jednym re¿imie pracy nie ma jak nie przekroczyæ jednego macha w locie na 10 km Confused
Zatem zasymulowa³em rakietê o masie 10kg sk³adajaca sie z silnika startowego 1,8kg paliwa Iw=165 (¿ywiczne Question ) o masie w³asnej 2,5 kg i silnika marszowego na 6kg paliwa karmelkowego i masie w³asnej 7,5 kg.
Pierwszy silnik rozpêdza zestaw w 2s do prêdko¶ci 1054 km/h a drugi po zw³oce 0,7s ( ju¿ 970 km/h) zaczyna marsz trwajacy 30s w³a¶ciwie równowa¿±c opory i lekko dopêdzajac rakietê do 1100 km/h czyli poni¿ej Macha



Na razie nie ówzgledni³em wzrostu Cx powy¿ej 0,7 Macha no i nie mam danych o gêsto¶ci powietrza na takich wysoko¶ciach. Pro¶ba mo¿e do Hacka Cool o za³atwienie tabeli z takim przekrojem atmosfery. Skoro samoloty rejsowe lataj± na 10km to musi byæ tam ju¿ do¶æ rzadko, wiêc napewno da siê zjechaæ z podan± iloscia paliwa Wink

Jak widaæ gdyby nie zadzia³a³ spadochron Rolling Eyes to nawet przy 5 stopniowej odchy³ce od pionu miejsce upadku to kilometr od wyrzutni, prêdko¶æ ude¿enia w ziemiê 287km/h. Bez "radiolokacji" siê nie obêdzie Very Happy

pzdr

_________________
nie ma takiej rury na ¶wiecie, której nie mo¿na wystrzeliæ w kosmos


Ostatnio zmieniony przez robercik dnia Sro Mar 26, 2008 11:11 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Hack



Do³±czy³: 15 Cze 2006
Posty: 352

PostWys³any: Sob Wrz 15, 2007 7:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam nadzieje, ze to wystarczy, jest tam zawarta temperatura gestosc i cisnienie, nawet na wyrost kawalek kosmosu zawiera:P



ps. pomyslcie, czy napewno nie chcecie zyrolotek:)

_________________
tekst sluzy do celow edukacyjnych i nie ponosze odpowiedzialnosci za jego inne wykorzystanie


Ostatnio zmieniony przez Hack dnia Sob Wrz 15, 2007 7:51 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Sob Wrz 15, 2007 7:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

robercik napisa³:
.... na jednym silniku o jednym re¿imie pracy nie ma jak nie przekroczyæ jednego macha w locie na 10 km Confused
................... no i nie mam danych o gêsto¶ci powietrza na takich wysoko¶ciach.



Nie sugerowa³em tego Wink . W tym linku TU masz wzór na zmianê ci¶nienia z wysoko¶ci± wiêc ³atwo przej¶æ na gêsto¶æ . Ja bym podzieli³ przestrzeñ na dwa plastry. Jeden o wysoko¶ci maks. dla rakiety lec±cej na I stopniu i drugi od tej wysoko¶ci do maks. wysoko¶ci dla II stopnia i przyj±³bym ¶redni± gêsto¶æ w ka¿dym plasterku.

Na forum jestem od pocz±tku i obserwowa³em ró¿ne............... hm............ dzia³ania s³u¿b , policji, mediów itp. . One zawsze reagowa³y gdy generalnie

Ewidentnie zagro¿one by³o mienie i bezpieczeñstwo osób postronnych lub kto¶ mia³ pecha ( patrzcie co napisa³ ostatnio macabra - o tej siarce Wink )

Pilnuj±c siê tej zasady aby nie stwarzaæ tych zagro¿eñ, jak do tej pory uda³o mi siê unikn±æ k³opotów - oby jak najd³uzej albo na zawsze Wink

Wiêc :

1. Wasza rakieta musi mieæ mo¿liwo¶æ przerwania lotu gdy poleci nie tam gdzie oczekujecie.

2. Musicie za³atwiæ jak±¶ zgodê urzêdu reguluj±cego "niebem" je¶li przestrzeñ powietrzna nad miejscem startu rakiety jest kontrolowana. Ma ona okre¶lone wymiary. S± to drogi i trasy lotnicze + rejony kontrolowane lotnisk (rozci±ga siê powy¿ej 300 m lub powy¿ej minimalnej dopuszczalnej wysoko¶ci przelotowej). Byæ mo¿e nad miejscem gdzie by¶cie zaplanowali start nie ma korytarzy powierznych ale trzeba by by³o to dobrze wyja¶niæ. Co prawda ryzyko trafienia w samolot jest mniejsze jak wygrana w totka ale na bazie mojego do¶wiadczenia opisanego wy¿ej - zgarni± Was przez startem rakiety Rolling Eyes .

Ca³o¶æ marnie widzê no chyba, ¿e projekt zrobicie "po cichu" Cool bo wg mnie urzêdasy "olej±" temat. No i prêdko¶æ rakiety musicie za³o¿yæ do 0,6 M poniewa¿ wy¿ej - szybko rosn± opory a 200 m/s to i tak bardzo du¿o.


Pozdr. A
Powrót do góry
NBT



Do³±czy³: 16 Lut 2006
Posty: 106
Sk±d: Po³udnie Polski , Exeter

PostWys³any: Sob Wrz 15, 2007 9:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proponujê jako poligon pustyniê b³êdowsk±, zapewniam profesjonalne udokumentowanie prób multimediami ( foto, filmy )
_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
teesq



Do³±czy³: 29 Kwi 2004
Posty: 40
Sk±d: Trzebinia

PostWys³any: Sob Wrz 15, 2007 10:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam po dlugiej nieobecnosci, powiem ze zaczolem zagladac an forum jakies 4 tyg temu i jestem pod wielkim wrazeniem postepu jaki sie dokonal w polskim modelarstwie a ten projekt to juz wypas.Jako ze mieszkam obecnie w irlandii niemam mozliwosci pracy nad wlasnymi projektami tak wiec tym bardziej sledze wasze poczynania. Jezeli projekt sie "rozkreci" moge sluzyc pomoca finansowa wzamian za plytke z filmami i testami a takze jezeli bedzie taka potrzeba moge zdobyc jakies czesci elektroniczne w anglli uznaja irl karty debetowe tak wiec jak bedzie zapotrzebowanie naa elektronike ciezko dostepna w Polsce a ktora jest w angielskich sklepach jak najbardziej sluze pomoca.Jeszcze jedno czy zastanawialiscie sie nad zastosowaniem jakiegos komercyjnego ukladu SOS moge to zasponsorowac.
Pozdrawiam tees
ps. Jak bedzie cos potrzebne niekrepowac sie pytac moj nr gg 2595393 jaskiniowiec prosze o kontakt bo stracilem nr gg
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email MSN Messenger
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Sob Wrz 15, 2007 11:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

NBT napisa³:
Proponujê jako poligon pustyniê b³êdowsk±, zapewniam profesjonalne udokumentowanie prób multimediami ( foto, filmy )


He, he...a kiedy ostatnio by³e¶ na "pustyni B³êdowskiej"? Dodatkowo sporawy tam i niekontrolowany ruch turystyczny. Bardziej prawdopodobnym terenem by³y by jakie¶ tereny rolnicze. Aktualnie dysponujemy "poligonem" 3/5 km.
Jeszcze pytanie do Arka...Jakie jest najwiêkszy poligon wojskowy? O ile siê nie mylê, to w Drawsku, ale nie znam rozmiarów. Bo takie poligony to chyba jedyne rozwi±zanie, tylko wolê nie pytaæ ile mog³o by to kosztowaæ...Jest jeszcze jedna mo¿liwo¶æ, w sumie chyba najlepsza, ale nie³atwa. strzelaæ nad morzem...
A przy okazji: tak wygl±da obecnie pustynia B³edowska:


Jedyny pas piachu jest od strony Chech³a, a wygl±da tak:
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Hubcio



Do³±czy³: 05 Sty 2005
Posty: 375
Sk±d: tiaaa

PostWys³any: Nie Wrz 16, 2007 9:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak w Drawsku chyba albo najwiêkszy,albo jeden z wiêkszych w Polsce. Ale moim zdaniem ciê¿ko by by³o za³atwiæ tam lot Waszej rakiety ,z tego co wiem , \poligon jest zmniejszany i pracuje specjalistyczna firma, zajmuj±ca siê rozminowaniem poligonu (po Niemcach i Rosjanach) Crying or Very sad Powierzchnia- 36 111 ha. Trochê wiêkszy jest poligoñ ¯agañ-¦wiêtoszów- 37000 hektarów
_________________


Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
NBT



Do³±czy³: 16 Lut 2006
Posty: 106
Sk±d: Po³udnie Polski , Exeter

PostWys³any: Nie Wrz 16, 2007 11:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Owszem wiem jak wygl±da pustynia, przedwczoraj veni,vidi,vici-kosz prawdziwków. Mam na my¶li raczej pó³nocn± cze¶æ ( okolice miejscowo¶ci Hutki) - przede wszystkim minimalne ryzyko "wpadki", oraz doskona³y punkt obserwacyjny (obszar ok 400x500 otoczony wzgórzami i lasem). Dam foto jak bêdê mia³ okazjê.
_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Inne (mod. rakietowe) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2, 3  Nastêpny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP