Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Paliwa typu RNX??

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Paliwa rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TYmon



Dołączył: 03 Gru 2003
Posty: 61
Skąd: galaktyka

PostWysłany: Sob Sty 10, 2004 8:46 pm    Temat postu: Paliwa typu RNX?? Odpowiedz z cytatem

Mam prożbe, mogli byście napisać przepisy na paliwo na bazie żywic, czy czegoś podobnego Rolling Eyes Raczej chodzi o dostępne składniki Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
PINOT



Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 428
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Nie Sty 11, 2004 11:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Własnie jak w tytule, zrób paliwo RNX Nakki. Linków do jego strony jest wszędzie co nie miara...Smile
na stronie http://www.nakka-rocketry.net są róznorodne dane nt. RNX-a.
Zdaje sie najlepszy wg. Nakki jest RNX-17 o składzie:

20% żywicy epoksydowej
5% czerwonego tlenku żelaza (czerwony barwnik do betonu)
75% azotanu potasu.

Ja jestem pewien, że byłoby lepiej zrobić pewną modyfikację. Tak jak to robi Pyrotechman - dodac jeszcze parę procent proszku Mg. Paliwo bedzie mialo wtedy lepsze osiagi i lepiej wygladalo w trakcie spalania...

I tutaj uwaga - ponieważ paliwo RNX jest bardzo słabe i pali się stosunkowi wolno, stosunek długość paliwa/średnicy paliwa jest dość duży. Oststnio Nakka prezentuje ziarna z kanalem gwiazdowym, aby obejsc ten problem.


Ale rakiety lataja bardzo ładnie!!!

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
TYmon



Dołączył: 03 Gru 2003
Posty: 61
Skąd: galaktyka

PostWysłany: Nie Sty 11, 2004 12:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Pinot, zainteresowało mnie że jest wolno palne co to dokładniej znaczy w praktyce Rolling Eyes A co do stronki to znam ale mój angielski kuleje więc dużo się nie dowiem Wink Są jeszcze jakies paliwa które nie wymagają roztapiania itp. Sorki za dociekliwośc ale karmelek wymaga zręczności i kilka pierwszych razy nie zdąrzyłem nawet wlac wszystkiego do silniczka a już zastygło Sad.Kupiłem gliceryne miejmy nadzieje że to pomorze Rolling Eyes
Pozdrawaim !!
P.s Test silniczka z Pcv odbędzie się nie długo Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ksard



Dołączył: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWysłany: Nie Sty 11, 2004 1:07 pm    Temat postu: Jeszcze o paliwie RNX Odpowiedz z cytatem

Przy okazji chciałbym wspomnieć o jednej ważnej rzeczy przy paliwie typu RNX.
Paliwo to wymaga wysokiego ciśnienia w komorze spalania (patrz wykres zależności ciśnienia od zacisku)



To podyktowane jest koniecznością zwiększenia do rozsądnej wielkości prędkości spalania. Bowiem paliwo to charakteryzuje się niską wartością tego parametru o czym wspominał PINOT.
Poniżej wykres przedstawia porównanie prędkości spalania paliwa karmelkowego i RNX.

To wszystko sprowadza się do jednego wniosku - silnik musi mieć bardzo wytrzymałą konstrukcję o czym przekonuje nas zdjęcie silnika do najnowszej rakiety Nakki ZEPHIR.

Rakieta Ze 2.


Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
TYmon



Dołączył: 03 Gru 2003
Posty: 61
Skąd: galaktyka

PostWysłany: Nie Sty 11, 2004 1:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli mam rozumieć że to paliwo raczej nie nadaje się do małch sliczków z Pcv i papieru??
Pozdrawaim dzięki za wszystkie odpowiedzi napewno nie pójdą na marne!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
PINOT



Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 428
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Nie Sty 11, 2004 2:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuje Ksard za uzupełnienie mojego postu..Smile
Tymon, nie polecam raczej paliwa RNX do silniczków papierowych. Jak pisał Ksard, paliwo wymaga wysokich cisnien do osiagniecia sensownej szybkosci spalania. Oczywiscie mozna dopuscic tez powolne spalanie, ale trzeba wtedy ogromnie rozwinać powierzchnie spalania (kanaly gwiazdowe i duza dlugosc silnika przy malej srednicy) i traci sie sporo na impulsie.
Jesli chcesz robic szybko, latwe w produkcji silniki zdecydowanie polecam karmelka...oczywiscie dla ulatwienia "wytopu" - z gliceryną.
..Wink
pozdrawiam. Pinot

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Paliwa rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP