Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Ksiêga Twardowskiego o rakietach i nie tylko

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Wto Pa¼ 12, 2004 10:08 am    Temat postu: Ksiêga Twardowskiego o rakietach i nie tylko Odpowiedz z cytatem

UWAGA!!! Nowa, bardziej efektywna i rozbudowana wersja Ksiêgi Twardowskiego znajduje siê pod adresem: http://www.republika.pl/ksiega_rakiet/index.html

Jeszcze nie wszystko dzia³a, strona bêdzie wci±¿ w rozbudowie. Dzisiaj doda³em llinkowniê. Serdecznie zapraszam do lektury.
Longinus Twardowski.




AZOTAN AMONU, saletra amonowa, NH4NO3 (ang. Ammonium Nitrate, AN)
Coraz bardziej popularny utleniacz w paliwach rakietowych. Ma jednak g³ównie zastosowanie jako utleniacz i materia³ wybuchowy zarazem w technikach materia³ów wybuchowych. Substancja higroskopijna ulegaj±ca rozk³adowi (w pewnych warunkach wybuchowemu) wy³acznie do produktów gazowych. Stabilny i szybki rozk³ad AN wymaga katalizatora (np. dwuchromian amonu), inaczej spalanie mieszanin zawieraj±cych AN jest bardzo powolne i niestabilne. Paliwa z AN wytwarzaj± wysoki impuls w³a¶ciwy a to dziêki wy³±cznie gazowym produktom rozk³adu. Paliwa z AN w sk³adzie s± z regu³y bezdymne. Azotan amonu to popularny nawóz rolniczy i ogrodniczy.


AZOTAN POTASU, saletra potasowa, KNO3 (ang. Potassium Nitrate, KN)
Popularny utleniacz w paliwach rakietowych. Pierwszy znany utleniacz sta³y - stanowi±cy 75% zawarto¶ci prochu czarnego. Stosowany g³ównie w paliwach bed±cych mieszaninami z cukrami oraz sorbitem. Sprawdza siê równie¿ dobrze w paliwach kompozytowych. Utleniacz do paliw wytwarzaj±cych niski impuls w³a¶ciwy. Popularny nawóz ogrodniczy.


AZOTAN SODU, saletra sodowa, chilijska, NaNO3 (ang. Sodium Nitrate, NaN)
Niezbyt popularny utleniacz w paliwach rakietowych ze wzglêdu na jego higroskopijno¶æ. Dobry i efektywny utleniacz którego mieszaniny spalaj± siê ¿ó³tym p³omieniem. W niektórych kompozycjach mo¿e zastêpowaæ azotan potasu, wymagaj± one jednak dok³adnego suszenia i przechowywania pod szczelnym zamkniêciem.


AZOTANY NIEORGANICZNE
Sole kwasu azotowego, u¿yteczne jako utleniacze do paliw rakietowych. Oprócz g³ównych: potasowego, sodowego, amonowego znaczenie praktyczne maj± strontowy, barowy (barwi± p³omieñ na czerwono i zielono). Inne azotany s± ma³o praktyczne ze wzglêdu na du¿± higroskopijno¶æ i stosunkowo ma³± zdolno¶æ utleniania.


BAWE£NA STRZELNICZA
Patrz ---- nitroceluloza


BILANS TLENOWY PALIWA (mieszaniny pirotechnicznej)
Ró¿nica pomiêdzy rzeczywist± i stechiometrycznie wystarczaj±c± do utlenienia palnych sk³adników mieszaniny ilo¶æi± tlenu, zawartego w mieszaninie. Czyli po naszemu mówi±c, je¶li w sk³dzie mieszaniny jest taka ilo¶æ tlenu, ¿e palne sk³adniki mog± siê utleniæ do CO2, H2O, SO2, a ka¿dy inny sk³adnik do swojego odpowiedniego tlenku ( np Na do Na2O ) to mieszanka ma zerowy bilans tlenowy bo tlenu jest dok³adnie tyle ile potrzeba.
W ka¿dym innym przypadku bilans tlenowy nie bêdzie równy zero, czyli albo tlenu bêdzie za du¿o i wtedy nadmiar wyst±pi w postaci O2, albo za ma³o i wtedy palne sk³adniki jako¶ bêd± siê musia³y miêdzy sob± podzieliæ, na czym najczê¶ciej traci wêgiel utleniaj±c siê do CO. Sad


CAL (ang. Inch)
Jednostka d³ugo¶ci równa oko³o 2, 54 centymetra. Czêsto stosowana do okre¶lenia ¶rednic rur (np. z PCW)


CELULOID
Tworzywo sztuczne produkowane z nitrocelulozy i plastyfikatorów. Tworzywo zdolne do egzotermicznego rozk³adu. Podpalone pali siê du¿ym, ¶wiec±cym p³omieniem. Celuloid zamkniêty w korpusie silnika stanowi³ sta³e paliwo rakietowe stosowane w silnikach amatorskich. Obecnie tworzywo rzadko stosowane (wzglêdy p.po¿), ale jeszcze spotykane (np. pi³eczki do ping - ponga). Dawniej celuloid by³ stosowany jako pod³o¿e b³on filmowych i fotograficznych, st±d te¿ czasem mo¿na siê spotkaæ z okre¶leniem: silnik kliszowy.


CI¡G -
si³a przeciwna do kierunku wyp³ywu gazów bêd±ca reakcj± na ten wyp³yw.
Ha, kto choæ raz trzyma³ w rêkach stra¿ack± sikawkê (lub chocia¿ wê¿a do podlewania ogródka Cool ), ten wie, o czym mowa. Ci±g to ta tajemnicza si³a, która umo¿liwia lot rakiety. Zasada prosta: gazy w dól, rakieta w górê. Ci±g najczê¶ciej podawany jest w niutonach


CIEK£E PALIWO RAKIETOWE
Paliwo rakietwe, którego sk³adniki wystêpuj± pod postaci± cieczy. Póki co, to s± paliwa o najwy¿szych warto¶ciach impulsu w³a¶ciwego i s± powszechnie stosowane do napêdzania du¿ych, kosmicznych rakiet. Paliwa takie s± przechowywane w zbiornikach i wt³aczane pod ci¶nieniem do komory silnika rakietowego, gdzie dopiero reaguj± ze sob±. Najczê¶ciej stosuje sie ciek³y tlen i paliwa typu nafty, spirytusu, ciek³y wodór itp.


CI¦NIENIE PRACY SILNIKA RAKIETOWEGO
Jest to warto¶æ ci¶nienia panuj±cego wewn±trz silnika rakietowego w czasie jego pracy. Im ta warto¶æ wiêksza, tym lepiej. Warto¶æ si³y ci±gu, impulsu w³a¶ciwego, liniowej prêdko¶ci spalania, czasu pracy zale¿± bezpo¶rednio od ci¶nienia. Oznaczeniem ci¶nienia jest: p. S± paliwa, które do pe³nego oddania energii wymagaj± wysokich ci¶nieñ (np. jednorodne paliwa rakietowe oparte na nitrocelulozie) i takie, które pal± siê dopiero pod pewnym ci¶nieniem. Generalnie ci¶nienie to miara si³y dzia³aj±cej na jednostkê powierzchni. I tu kilka jednostek: Paskal (oznaczany: Pa), to si³a 1 niutona si³y dzia³aj±cego na 1 metr kwadratowy powierzchni, czyli N/m2. Jest to jednostka bardzo ma³a, wiêc najczê¶ciej spotyka siê megapaskal, czyli MPa. MPa = 1 000 000 Pa. Inn± jednostk± jest jednostka trochê nam obca, ale za spraw± netu (i podgl±du co tam na zachodzie) trzeba j± znaæ. To psi, czyli jeden funt si³y dzia³aj±cy na cal kwadratowy powierzchni. Przelicznik: 1 MPa = 145.0377 Psi.
Warto¶æ ci¶nienia pracy silnika jest bezpo¶rednio zale¿na od zacisku.


CUKRY (wêglowodany, sacharydy)Jest to nazwa wêglowodanów, wystêpuj±cych szeroko w przyrodzie. Wystêpuj± jako pojedyncze cz±steczki, lub jako polimery, czyli cz±steczki powi±zane ze sob± w ³añcuch. St±d te¿ podzia³ na cukry proste, dwucukry oraz polisacharydy (np. skrobia, celuloza). Chemicznie s± to substancje zbudowane z wêgla, wodoru i tlenu, czyli jakby z wêgla i wody (st±d nazwa: wêglowodany). Stosowane jako lepiszcze (po roztopieniu) w paliwach okre¶lanych jako karmelka. Spalanie cukrów powoduje powstanie gazów jak: tlenek i dwutlenek wêgla oraz du¿ych ilo¶ci wody. Stosowanie cukrów jako lepiszczy i sk³adników palnych jest korzystne ze wzglêdu na wysoki bilans tlenowy cukrów oraz ze wzglêdu na fakt obecno¶ci w spalinach du¿ych ilo¶ci wody, które maj±c bardzo ma³y ciê¿ar cz±steczkowy umo¿liwiaj± uzyskanie wysokich impulsów w³a¶ciwych. Niestety, to korzystne zjawisko jest w du¿ej mierze neutralizowane przez nie najlepsze w³a¶ciwo¶ci energetyczne spalania. W zale¿no¶ci od zastosowanej kombinacji cukru i utleniacza mo¿na uzyskaæ paliwa i ró¿nym impulsie w³a¶ciwym. Najczê¶ciej stosowanymi cukrami jest glukoza, sacharoza, skrobia.


CZAS PRACY SILNIKA RAKIETOWEGO
Czas, w którym silnik rozwija swój ci±g. W zale¿no¶ci od tego, jaki jest czas pracy silnika rakietowego, mo¿na wyró¿niæ dwa typy silników: startowe silniki rakietowe i marszowe silniki rakietowe. Czas pracy pozostaje w bezpo¶rednim powi±zaniu z ci±giem, masow± prêdko¶ci± spalania, impulsem ca³kowitym i mas± paliwa.


DEGRESYWNE SPALANIE
Jest to takie spalanie sta³ego paliwa rakietowego, w czasie którego powierzchnia spalania ulega ci±g³emu zmniejszaniu. W takim przypadku mamy do czynienienia ze zmniejszaj±cym siê zaciskiem i ci¶nieniem pracy silnika . Jako ¿e jest to zjawisko niekorzystne, stosuje siê takie konstrukcje ziarna paliwa, by uzyskaæ w miarê niezmienn± powierzchniê spalania, a co za tym idzie sta³e warunki pracy. Czêsto stosuje siê w tym celu specjalne powierzchnie kompensuj±ce by progresywne spalanie na tych powierzchniach rekompensowa³o spalanie degresywne. Ze zjawiskiem spalania degresywnego mamy czêsto do czynienia pod koniec spalania siê paliwa (wypalanie siê jego resztek).


DWUCHROMIAN AMONU (ang. ammonium bichromate)
Jeden z najpopularniejszych katalizatorów rozk³adu azotanu amonu. Pomarañczowa substancja krystaliczna, maj±ca w³a¶ciwo¶ci rakotwórcze (unikaæ wdychania i styczno¶ci ze skór±) dodawana w ilo¶ciach od 1 do 10% paliwa. Jest równie¿ stosowana w pirotechnice do wulkanów i wê¿y faraona.


DWUFAZOWE SILNIKI RAKIETOWE

Patrz----hybrydowe paliwa rakietowe


DYSZA -
urz±dzenie zamieniaj±ce energiê potencjaln± ci¶nienia gazu, na energiê kinetyczn± ruchu jego strumienia. Tyle definicji. Tak naprawdê dysza to poniek±d w³a¶ciwy silnik rakietowy. Tu powstaje si³a umozliwiaj±ca ruch rakiety. To dysza rozpêdza i ukierunkowuje strumieñ gazów powsta³ych ze spalenia paliwa w korpusie silnika. W najprostszej wersji dysza to po prostu przewê¿enie umo¿liwiaj±ce sprê¿enie gazów i ich wyrzut pod ci¶nieniem na zewn±trz. Wa¿nym parametrem dyszy jest: ¶rednica krytyczna.[


DYSZA LAVALA-
dysza sk³adaj±ca siê z czê¶ci zbie¿nej ( gdzie nastêpuje przy¶pieszenieruchu gazu do prêdko¶ci d¼wiêku) i rozbie¿nej (gdzie nastêpuje dalsze przy¶pieszanie gazy do prêdko¶ci nadd¿wiêkowej)
przekrój dyszy gdzie nastêpuje zrównanie prêdko¶æi ruchu gazu z prêdko¶ci± d¼wiêku nazywa siê przekrojem krytycznym.
Wygl±dem przypomina dwa lejki po³±czone ze sob± przewê¿eniami, z czê¶ci± zbie¿n± o du¿ym k±cie rozwarcia i czê¶ci± rozbie¿n± o ma³ym k±cie rozwarcia. Jest to powszechnie stosowane rozwi±zanie dyszy silników rakietowych (tych duuu¿ych te¿).


a tk wygl±da przekrój dyszy z wypalonego silnika crawe'a




DYSZA SIEMIENOWICZA-
pierwowzór DYSZY LAVALA tylko ¿e z XVII wieku.
A jak to wykonaæ ( czyli quo modo facit ? ) opisa³ EltopJ na swojej stronie, sk±d w³a¶nie pochodzi ten rysunek:


HIGROSKOPIJNA SUBSTANCJA
Substancja maj±ca zdolno¶æ wi±zania wilgoci z powietrza. Efektem jest to, ¿e substancja pozostawiona bez zamkniêcia robi siê wilgotna a w skrajnych wypadkach rozp³ywa sie na powietrzu. Wi±zanie wody ma charakter fizyczny a nie chemiczny dlatego jej usuniêcie jest ³atwe - poprzez proste wysuszenie.


HYBRYDOWE PALIWO RAKIETOWE
Paliwo rakietowe, którego czê¶æ jest w formie ciek³ej, a czê¶æ w formie sta³ej. Najczê¶ciej spotyka siê rozwi±zanie polegaj±ce na wtryskiwaniu ciek³ego utleniacza do korpusu silnika z paliwem w formie sta³ej.


IMPULS-
Iloczyn si³y i czasu jej dzia³ania, czyli inaczej mówi±c ile si³a zdzia³aæ mo¿e
I = F x t


IMPULS W£A¦CIWY
Wielko¶æ charakteryzuj±ca w³a¶ciwo¶ci pêdne (energetyczne) danego paliwa rakietowego. Jest to warto¶æ impulsu ca³kowitego, który mo¿na uzyskaæ ze spalenia 1 kilograma paliwa. Parametr oznaczany jako Iw . Jednostk± jest Ns/kg. Im ta warto¶æ jest wy¿sza, tym "mocniejsze" jest dane paliwo rakietowe. Czêsto spotykamy siê z okre¶laniem warto¶ci Impulsu W³a¶ciwego w sekundach. Jest to wtedy oznaczane jako Isp. Tak podana warto¶c impulsu okre¶la: przez ile sekund mo¿na z jednego kilograma paliwa uzyskaæ ci±g o warto¶ci jednego kilograma (si³y Exclamation ). I przydatny wzorek ³±cz±cy Iw i Isp: Iw = Isp * 9,81


IMPULS CA£KOWITY
Miara energii danego konkretnego silnika rakietowego z okre¶lon± i sta³± mas± paliwa. Jest to iloraz ci±gu i czasu pracy i jest oznaczany jako Ic.
Ta warto¶æ jest podstaw± np. podzia³u silników rakietowych na klasy. Jako ¿e jest to iloczyn si³y ci±gu i czasu pracy, to np. silnik o ci±gu 100 N i czasie pracy 1s, ma tyle samo energi co silnik o ci±gu 10 N i czasie pracy 10 s. Za ka¿dym razem jest to 100 Ns. Chyba logiczne, silnik mo¿e "ci±gn±c" s³abiej, ale d³u¿ej, lub "mocniej", ale krócej, zu¿ywaj±c za ka¿dym razem t± sam± ilo¶æ okre¶lonego paliwa.


INHIBITOR SPALANIA ZIARNA
Inhibitorem jest substancja niepalna lub spalaj±ca siê powoli, której cienka warstwa naniesiona na powierzchniê ziarna paliwa ma na celu zabezpieczenie powierzchni ziarna przed dostêpem p³omienia. Robi siê to po to, aby uzyskaæ odpowiedni± geometriê ziarna. Inhibitorami s± najczê¶ciej ciek³e lakiery, którymi maluje siê powierzchniê do inhibitowania. Bardzo czêsto, je¿eli w paliwie kompozytowym stosowane s± ciek³e lepiszcza, które s± utwardzane chemicznie, w³a¶nie tych lepiszczy uzywa siê jako inhibitorów.


JEDNORODNE STA£E PALIWO RAKIETOWE
Sta³e paliwo rakietowe, które w ka¿dym miejscu posiada jednakowy sk³ad. Najczê¶ciej s± to paliwa oparte na nitrocelulozie i trudnolotnym razpuszczalniku. Paliwa dzi¶ do¶æ rzadko stosowane, ale jak kto¶ widzia³ Katiuszê (zwan± te¿ organami Stalina Twisted Evil ) w akcji, ten wie co potrafi± rakiety napêdzane takim paliwem. Posiadaj± one do¶æ wysoki impuls w³a¶ciwy, ale wymagane s± wysokie ci¶nienia pracy tych paliw.


KARMELEK
Popularne okre¶lenie niejednorodnych sta³ych paliw rakietowych, które przygotowuje siê poprzez zmieszanie rozdrobnionych utleniaczy (najczê¶ciej azotanu potasu) oraz ró¿nych innych dodatków (np. katalizatorów), z roztopionymi w podwy¿szonej temperaturze cukrami (najczê¶ciej sacharoz±, glukoz±, sorbitolem), bêd±cymi lepiszczem i sk³adnikiem palnym tych paliw.
Najbardziej popularnym paliwem z grupy karmelków jest azotan potasu (saletra potasowa) z sacharoz± w proporcji 65% / 35% i zwyczajowo pod pojêciem karmelek rozumie siê paliwo o podanym sk³adzie. Paliwo takie posiada du¿± wytrzyma³o¶æ mechaniczn±, temperaturê palenia rzêdu 1300 0C i impuls w³a¶ciwy do oko³o 1200 Ns


KATALIZATOR
Substancja, dodawana z regu³y w niewielkim stê¿eniu do masy paliwa, maj±ca na celu zwiêkszenie liniowej prêdko¶ci spalania. Za katalizatory spalania mog± byæ równie¿ uznane substancje modyfikuj±ce warto¶æ wspó³czynnika n.

KIJANKA -
¯artobliwa nazwa na okre¶lenie ma³ej rakiety ze stabilizatorem prêtowym ( kijkiem )



KOMORA SILNIKA RAKIETOWEGO
Przestrzeñ wewn±trz korpusu silnika


KOMPENSUJACE POWIERZCHNIE SPALANIA
Specjalne powierzchnie spalania w które wyposa¿a sie ziarna paliwa, aby uzyskaæ dla nich w miarê sta³± w czasie sumaryczn± powierzchniê spalania. Czyli: progresywne spalanie ziarna jest rekompensowane degresywnym spalaniem powierzchni kompensuj±cych (lub na odwrót). Najczêstszymi rozwi±zaniami jest stosowanie sto¿kowych b±d¼ szczelinowych powierzchni kompensuj±cych


KORPUS SILNIKA
Wytrzyma³a ci¶nieniowo i termicznie obudowa silnika rakietowego, wewn±trz której nastêpuje spalanie paliwa rakietowego. W przypadku silnika rakietowego na sta³e paliwo rakietowego, korpus silnika stanowi jednocze¶nie zbiornik paliwa.


LEPISZCZE
Jest to substancja wi±¿±ca rozdrobnione sk³adniki niejednorodnego sta³ego paliwa rakietowego w jeden blok paliwa, zwanego równie¿ ziarnem, o okre¶lonych rozmiarach i wymaganej wytrzyma³o¶ci mechanicznej. W praktyce najczê¶ciej lepiszcze jest jednocze¶nie sk³adnikiem palnym paliwa, które wi±¿e w sobie rozdrobniony utleniacz. Najczê¶ciej stosowanymi lepiszczami s± ¿ywica epoksydowa, ¿ywica poliestrowa, silikon, asfalty, karmel
Arrow http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?p=55590#55590


LICZBA MACHA -
M = v/a* liczba okre¶laj±ca stosunek prêdko¶ci ruchu obiektu lub gazu do lokalnej prêdko¶ci d¼wiêku.


LINIOWA PRÊDKO¦Æ SPALANIA
Jest to prêdko¶æ przesuwania siê frontu p³omienia, wyra¿ana najczê¶ciej w cm/s. Najczê¶ciej jej symbolem jest: u. Je¶li masz np. laskê paliwa o d³ugo¶ci 7 cm i zapalona z jednego koñca spala sie w ciagu 14 sekund, to prêdko¶æ spalania wynosi 7 cm/14 s = 0,5 cm/s. Dla paliw sta³ych rakietowych warto¶ci te wahaj± siê od oko³o 0,3 do oko³o 2,5 cm/s. Dla sta³ych paliw rakietowych warto¶æ liniowej prêdko¶ci spalania jest zale¿na od stopnia rozdrobnienia sk³adników, sk³adu paliwa, ci¶nienia pracy . Liniowa prêdko¶æ spalania sta³ych paliw rakietowych jest powi±zana z ci¶nieniem pracy silnika wzorem u = A*p^n , gdzie A jest pewn± sta³± charakterystyczn± dla danego paliwa, a wspó³czynnik n okre¶la kszta³t krzywej przyrostu predko¶ci spalania w zale¿no¶ci od ci¶nienia w komorze silnika, inaczej mówi±c okre¶la stopieñ szybko¶ci przyrostu predko¶ci spalania w zale¿no¶ci od ci¶nienia.


MARSZOWY SILNIK RAKIETOWY
Silnik rakietowy, który charakteryzuje siê stosunkowo niewielkim ci±giem wytwarzanym przez d³ugi czas. Ma on za zadanie pokonywanie oporów atmosfery w czasie lotu i ci±g³e zwiêkszanie prêdko¶ci lotu, ze wzglêdnie niewielkimi przyspieszeniami.


MASA
- miara bezw³adno¶ci równa stosunkowi si³y ciê¿ko¶ci do warto¶ci przyspieszenia ziemskiego. W³a¶ciwo¶æ materii, któr± zachowuje ona równie¿ w stanie niewa¿ko¶ci.


MASA CZ¡STECZKOWA - MASA ATOMOWA -
Masa cz±steczki, albo atomu wyra¿ona w jednostkach masy atomowej j.m.a
Ka¿dy atom, mimo i¿ jest prawie niewyobra¿alnie ma³y jednak swoje wa¿y, jak wszystko na tym ¶wiecie, z atomów zbudowanym.
Aby wiêc powa¿yæ to co niewyobra¿alnie ma³e, utworzono niewyobra¿alnie m³± jednostkê masy, w³a¶nie t± jednostkê masy atomowej.
Dziêki temu mo¿na dok³adnie okre¶liæ jaka jest masa ka¿dej cz±steczki albo atomu, bo atom od atomu rêó¿ni siê w³a¶nie tak¿e mas±.
Ka¿dy z pierwiastków ma przypisan± sobie masê atomow± i teraz je¶li cz±steczka sk³ada siê z okre¶lonej liczby atomów jakiego¶ pierwiastka, to jej masa bêdzie tyle razy wiêksza od masy atomowej ile tego pierwiastka wchodzi do cz±steczki.
Przyk³adowo masa atomowa tlenu ma.( O ) = 16 ,a cz±steczka tlenu sk³ada siê z dwóch atomów, co zapisujemy w postaci O2, wiêc masa cz±steczkowa cz±steczki tlenu bêdzie wynosi³a mcz.( O 2 ) = 2 x 16 = 32.
Wten sposób mo¿na ka¿d± cz±steczkê zwa¿yæ.
Pytanie tylko po co to nam potrzebne? Odpowied¼ jest prosta pierwiastki reaguj± ze sob± w ilo¶ciach odpowiadaj±cych zawsze jakiemu¶ prostemu u³amkowi, wiêc wiedz±c ile mamy masy jednego pierwiastka, mo¿emy obliczyæ ile drugiego do reakcji nam potrzeba.Przydatne jest tutaj jeszcze inne pojêcie: Mol, albo gramoatom lub gramocz±steczka


MASOWA PRÊDKO¦Æ WYP£YWU GAZÓW -
Masa gazów wyp³ywaj±ca w jednostce czasu przez dyszê silnika rakietowego. Mierzona w kg/s, oznaczana jako m'( em prim ) Jest jednym z g³ównych czynników wp³ywaj±cych na ci±g silnika rakietowego. Patrz równanie ci±gu


MPa
Megapaskal, jednostka ci¶nienia w uk³adzie SI odpowiada milionowi niutonów dzia³aj±cemu na powierzchniê 1m2
Patrz----Ci¶nienie pracy silnika rakietowego


NIEJEDNORODNE STA£E PALIWO RAKIETOWE
Sta³e paliwo rakietowe bêd±ce mieszanin± drobnych proszków z³±czonych w jednolity blok paliwa, poprzez sprasowanie (ubicie) lub przy pomocy lepiszcza. Czasem paliwa okre¶lane nazw±: paliwa kompozytowe. Najczê¶ciej w amatorskiej praktyce w³a¶nie z takimi paliwami mamy do czynienia. S± to wszystkie paliwa które przygotowywane s± ze zmielonych utleniaczy, py³ów metali, sproszkowanych katalizatorów itp. Do tej grupy paliw nale¿y np. proch czarny, karmelek, py³ cynku z siark±, a nawet... paliwo silników startowych wahad³owców.


NITROCELULOZA
W³a¶ciwie to azotan celulozy. Substancja powsta³a na skutek reakcji celulozy z kwasem azotowym, w wyniku której grupy -OH zostaj± zamienione na grupy -O-NO2. W wyniku tej przemiany celuloza potrafi siê rozk³adaæ (po zainicjowaniu wysok± temperatur±) w reakcji egzotermicznej z wydzieleniem du¿ych ilo¶ci gazów. Charakter nitrocelulozy okre¶lany jest poprzez procentowe okre¶lenie ilo¶ci azotu w substancji. Wysoko podstawiona nitroceluloza (zwanej te¿ bawe³n± strzelnicz±) spala siê bardzo szybko, w zamkniêciu ma w³a¶ciwo¶ci wybuchowe. Jest podstawowym surowcem stosowanym do produkcji prochu bezdymnego i jednorodnych sta³ych paliw rakietowych. Ni¿ej podstawiona nitroceluloza przejawia gorsze w³a¶ciwo¶ci energetyczne jako paliwo do rakiet, jest substancj± bezpieczniejsz± w u¿yciu i jest surowcem do produkcji celuloidu i lakierów nitrocelulozowych


NIUTON
Jest to jednostka si³y, która dzia³aj±c na masê jednego kilograma nadaje jej przyspieszenie równe 1 m/s2 (jeden metr na sekundê do kwadratu)
Symbolem jednostki jest N (nie myliæ z azotem Laughing ). Có¿, si³a to si³a, ka¿dy ma wyobra¿enie co to takiego. A dla naszych ziemskich warunków prosty przelicznik: aby podnie¶æ z ziemi co¶, co wa¿y kilo, trzeba u¿yæ si³y 9,81N, gdy¿ przyspieszenie ziemskie ma warto¶æ 9,81 m/s2. Czêsto dla uproszczenie przyjmuje siê warto¶æ przelicznika równ± 10. Mamy np. silnik rakietowy o ci±gu 142 N co po podzieleniu przez 9,81 daje nam ci±g 14,5 kilo. A to ju¿ ³atwiej sobie wyobraziæ.


PALIWO RAKIETOWE
Substancja lub mieszanina substancji chemicznych, które reaguj±c wytwarzaj± du¿e ilo¶ci gazów o wysokiej temperaturze. Gazy te przyspieszone i ukierunkowane w dyszy daj± nam ci±g silnika. Generalnie wykorzystywane s± tutaj reakcje rozk³adu (np. paliwa oparte na nitrocelulozie, nadtlenku wodoru) lub reakcje syntezy (np. reakcje z tlenem, fluorem). W zale¿no¶ci od postaci mamy paliwa: sta³e, ciek³e lub hybrydowe(dwufazowe)


PÊD-
iloczyn masy poruszaj±cego siê obiektu i jego prêdko¶ci, wielko¶æ zachowawcza, to znaczy nie mo¿na jej zmieniæ bez ingerencji zewnêtrznej
p = m x V


PLASTYFIKATOR
Substancja dodawana do tworzyw, ¿ywic lub innych substancji, celem ich uplastycznienia, czyli zmiany ich w³a¶ciwo¶ci fizycznych. Przyk³adowo: dodanie odpowiedniej ilo¶ci plastyfikatorów do twardego PCW powoduje powstanie tworzywa o w³a¶ciwo¶ciach gumy. Plastifikatory do¶æ czêsto stanowi± dodatek do sta³ych paliw rakietowych, gdy¿ ich zbyt du¿a twardo¶æ i sztywno¶æ grozi (pod obci±¿eniem) np. pêkniêciem ziarna. W przypadku paliw jednorodnych, plastyfikatory s± niezbêdne do wytworzenia paliwa i stanowi± czêsto nawet ponad 20% ich sk³adu. Dla takich paliw plastyfikatorem jest np. nitrogliceryna, która dodatkowo poprawia bilans tlenowy takich paliw. W wiêkszo¶ci innych paliw stosuje siê plastyfikatory typu ftalanów, cytrynianów, oleje mineralne itp.


POWIERZCHNIA SPALANIA PALIWA
Powierzchnia ziarna paliwa ale wy³±cznie ta, na której ma miejsce spalanie. Np. czê¶æ dostêpnej powierzchni mozna zabezpieczyæ przed p³omieniem poprzez inhibitor spalania ziarna, wtedy nie jest ona wliczna do powierzchni spalania paliwa.
Je¶li w trakcie spalania ziarna paliwa powierzchnia spalania siê zwiêksza, mówimy o spalaniu progresywnym, je¶li zmniejsza o spalaniu degresywnym.


PRÊKO¦Æ -
Prêdko¶ci± nazywa siê przyrost drogi nastêpuj±cy w jednostce czasu.
Czyli im wiêksza droga zostanie pokonana w jednostce czasu tym wiêksza jest prêdko¶æ. Wyra¿a siê to prostym wzorem matematycznym:
v = s/t gdzie:
v- prêdko¶æ w [m/s]
s- droga w [m]
t- czas w [s]
mo¿na jeszcze dyskutowaæ na temat funkcji drogi w czasie i jej pochodnej ale to ju¿ ca³kiem inna historia


PROGRESYWNE SPALANIE
Jest to takie spalanie sta³ego paliwa rakietowego, w czasie którego powierzchnia spalania ulega zwiêkszaniu. W takim przypadku mamy do czynienienia ze zwiêkszj±cym siê zaciskiem i ci¶nieniem pracy silnika . Jako ¿e jest to zjawisko niekorzystne, stosuje siê takie konstrukcje ziarna paliwa, by uzyskaæ w miarê niezmienn± powierzchniê spalania, a co za tym idzie sta³e warunki pracy. Czêsto stosuje siê w tym celu specjalne powierzchnie kompensuj±ce, by degresywne spalanie na tych powierzchniach rekompensowa³o spalanie progresywne.


PRZYROST PÊDU -
Zmiana pêdu poruszaj±cego siê obiektu pod wp³ywem dzia³aj±cej si³y, równy impulsowi si³y oddzia³uj±cej na obiekt
dp = F x t = I


PSI
Patrz---Ci¶nienie pracy silnika rakietowego


REGU£A KRZY¯OWA MIESZANIN
Regu³a u³atwiaj±ca znalezienie proporcji w jakiej nale¿y zmieszaæ dwa roztwory o znanym stê¿eniu aby otrzymaæ roztwór o stê¿eniu zadanym.
24% 9 = (18 - 6)
\ /
\ /
18 %
/ \
/ \
6% 6 = (24 - 1Cool
aby wiêc z roztworów o stê¿eniu 24 i 6 % uzyskaæ roztwór o stê¿eniu 18 % trzeba te roztwory zmieszaæ w proporcji 9/6 czyli 3/2


RÓWNANIE CI¡GU
Równanie okre¶laj±ce si³ê ci±gu silnika rakietowego. Sk³ada siê z dwóch cz³onów: dynamicznej i sk³adowej statycznej. Sk³adowa dynamiczna pochodzi od wyp³ywu czynnika roboczego z dyszy ( iloczyn m' * vw ), natomiast sk³adowa statyczna od ci¶nienia w wylotowym przekroju dyszy, iloczyn (pw - pz) * Sw.

Fc = m' * vw + ( pw - pz ) * Sw

Fc - si³a ci±gu [N]
m' - masowa prêdko¶æ wyp³ywu [kg/s]
Vw - prêdko¶æ wylotowa gazów [ m/s]
pw - ci¶nienie w przekroju wylotowym dyszy [N/m2]
pz - ci¶nienie na zewn±trz silnika [N/m2]
Sw - przekrój wylotowy dyszy [m2]

Inaczej mówi±c: ci±g jest tym wiêkszy, im wiêksza masa gazów wyp³ywa z dyszy w okre¶lonym czasie (np., 100 gram gazów na sekundê da mniejszy ci±g, ni¿ 300 gramów na sekundê), oraz im wiêksz± prêdko¶æ uzyskaj± one na wylocie z dyszy. Ale to nie wszystko. Gazy wyp³ywaj±ce z dyszy maj±
te¿ okre¶lone ci¶nienie. Ci¶nienie to zmniejsza siê przep³ywaj±c od przekroju krytycznego dyszy do wylotu dyszy, gdy¿ gazy rozprê¿aj± siê w dyszy
(i przyspieszaj±). Jednak na wylocie dyszy maj± jeszcze okre¶lone ci¶nienie, które to ci¶nienie pomno¿one przez powierzchniê przekroju dyszy na jej wylocie daje dodatkow± si³ê.


SIEMIENOWICZ KAZIMIERZ-

Rodak Very Happy Exclamation
Wielce wykszta³cony cz³owiek ¿yj±cy w XVII w. Prekursor wielu rozwi±zañ w dziedzinie techniki rakietowej , artylerii i pirotechnice. Wynalaz³ m innymi rakietê wielostopniow±, wielosegmentow±, i stabilizowan± za pomoc± p³atów aerodynamicznych. W dziedzinie artylerii prowadzi³ badania balistyczne nad torem lotu pocisków, a tak¿e rozwa¿ania dotycz±ce wagomiaru pocisków, co nieomal doprowadzi³o do odkrycia ciê¿aru w³a¶ciwego substancji. W pirotechnice opracowa³ wiele mieszanin pirotechnicznych wytwarzaj±cych efekty ¶wietlne ( kolorowe ¶wiat³o a tak¿e iskry ). Opracowa³ wiele rozwi±zañ fajerwerków wystrzeliwanych z mo¼dzierzy, które to rozwi±zania do dzisiaj s± stosowane. Dzie³em jego jest "Artis magnae artyleriae pars prima ", w której pokaza³ rozwi±zania o wiele lat wyprzedzaj±ce stosowane w tamtych czasach

Arrow http://www.mt.com.pl/num/07_01/tatar.html


SILNIK KLISZOWY
Dawniej popularny typ amatorskiego silnika rakietowego, w którym paliwo stanowi³a zwiniêta rolka b³ony filmowej lub fotograficznej, które to b³ony by³y produkowane na pod³o¿u z celuloidu.


SILNIK ODRZUTOWY-
Silnik dzia³aj±cy na zasadzie zachowania pêdu, czyli si³a napêdowa powstaje na skutek nadania czê¶ci masy prêdko¶ci w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu.
Arrow http://www.polatca.pata.pl/papierki/hist_lotn/h_jet.htm


SILNIK RAKIETOWY-
Jeden z rodzajów silnika odrzutowego którego dzia³anie nie wymaga pobierania z otoczenia ¿adnych substancji. Mo¿e doskonale dzia³aæ w pró¿ni. S³owem, jest to silnik odrzutowy, który wszystko co potrzebuje do pracy, ma ze soba. A ¿eby by³o ciekawiej, jest to pierwszy silnik cieplny, jaki pozna³a ludzko¶æ (i to laaata wcze¶niej ni¿ poznano silnik parowy). Silnik rakietowy mo¿na opisaæ ró¿nymi parametrami, ale najwa¿niejsze to: ci±g, czas pracy silnika rakietowego, impuls ca³kowity


STA£E PALIWA RAKIETOWE
Paliwa rakietowe pod postaci± sta³± (twardego bloku, np. karmelek). Dzielimy je na paliwa sta³e jednorodne i niejednorodne


¦REDNICA KRYTYCZNA
Najmniejsza ¶rednica otworu dyszy. Wystêpuje w niej przep³yw gazów z prêdko¶ci± równ± lokalnej prêdko¶ci d¼wiêku. Jest to element dyszy pracuj±cy w extremalnych warunkach. Tu wystêpuj± najwy¿sze temperatury i obci±¿enia mechaniczne. ¦rednica krytyczna jest wrêcz "rozwiercana" przez gor±ce i sprê¿one gazy p³yn±ce z du¿± prêdko¶ci±. Od wielko¶ci tego otworu zale¿y zacisk, ci¶nienie pracy silnika rakietowego, ci±g, masowa prêdko¶æ wyp³ywu gazów


UTLENIACZ (ang. oxidiser)
Zwi±zek chemiczny rozk³adaj±cy siê z wydzieleniem tlenu lub innych substancji utleniaj±cych. Najczê¶ciej s± to sole kwasów: azotowego, chlorowego, nadchlorowego, nadmanganowego, nadtlenki i inne.


WSPÓ£CZYNNIK N-Wyk³adnik potêgowy we wzorze u = A * p^n do potêgi n, wi±¿±cym liniow± prêdko¶æ spalania paliwa (u) z ci¶nieniem pracy silnika rakietowego (p).Od warto¶ci tego wyk³adnika zale¿y kszta³t krzywej zale¿no¶ci przyrostu liniowej prêdko¶ci spalania w funkcji ci¶nienia. Ogólnie im warto¶æ n jest ni¿sza, tym ³atwiej skonstruowaæ silnik. Dlaczego? No có¿, jak wzro¶nie ci¶nienie, to wzro¶nie prêdko¶æ spalania paliwa. Jak paliwo pali siê szybciej, to powstaje wiêcej gazu w jednostce czasu, a co za tym idzie dalej wzrasta ci¶nienie, bo gazy nie nad±¿aj± z opuszczaniem komory spalania przez otwór dyszy. W skrajnym przypadku ten mechanizm wywo³uje CATO, albo tzw. Jeeep. Je¶li wspó³czynnik n jest niski, to silniki dobrze pracuj± w szerokim zakresie zacisku. Inaczej mówi±c, czy damy duzy zacisk, czy mniejszy, to i tak poleci. Je¶li wspó³czynnik n jest du¿y, to gdy damy ma³y zacisk – silnik wypali siê bez wzlotu. Damy wiêkszy zaciska – silnik wybuchnie. Dla wysokiego wspó³czynnika n dobór w³a¶ciwego zacisku jest bardzo trudny, st±d te¿ tak chêtnie stosuje siê paliwa o niskiej warto¶ci wspó³czynnika n. Najczê¶ciej wspó³czynnik n przyjmuje warto¶ci od oko³o 0,2 do 0,9 i jest on cech± charakterystyczn± dla danego paliwa.


WYRZUTNIA Jest to urz±dzenie, którego celem jest zapewnienie stateczno¶ci rakiety i nadanie jej po¿±danego kierunku, a¿ do momentu, gdy rakieta uzyska na tyle du¿± prêdko¶æ, ¿e mo¿e ju¿ dalej kontynuowaæ lot samodzielnie. Zdecydowana wiêkszo¶æ rakiet amatorskich wykorzystuje do stabilizacji lotu stabilizatory aerodynamiczne, inaczej mówi±c, po prostu lotki. A te dzia³aj± dopiero wtedy, gdy rakieta ma ju¿ okre¶lon± prêdko¶æ. Dlatego, by lot by³ prawid³owy, na samym pocz±tku co¶ musi rakietê "podtrzymaæ" i ukierunkowaæ. I do tego w³a¶nie s³u¿y wyrzutnia. Mo¿na spotkaæ ró¿ne rozwi±zania wyrzutni: prêtowe (najprostsze i najczê¶ciej stosowane), szynowe lub kratownicowe. czasem jeszcze mo¿na spotkaæ wyrzutnie rurowe, ale to rzadko spotykane rozwi±zanie.



ZACISK
Jest to proporcja powierzchni spalania paliwa do powierzchni przekroju dyszy w najwê¿szym jej miejscu, czyli w ¶rednicy krytycznej. Warto¶æ bardzo wa¿na, bo w³a¶ciwy dobór tej proporcji umo¿liwia nam uzyskanie w³a¶ciwego ci¶nienia pracy silnika rakietowego. A wiadomo: za ma³e ci¶nienie - nie poleci, za du¿e - Buum! Wielko¶æ zacisku jest dla za³o¿onego ci¶nienia pracy zale¿ne od rodzaju stosowanego paliwa rakietowego


ZIARNO PALIWA
Jednolity i odporny mechanicznei blok paliwa uformowanego w bry³ê o okre¶lonym kszta³cie geometrycznym. Odpowiednio dobrana geometria takiej bry³y pozwala na uzyskanie korzystnej powierzchni spalania paliwa. Typowe ziarna maj± kszta³t cylindra o ¶rednicy takiej jak ¶rednica komory silnika. Zdarzaj± siê ziarna o kszta³cie cylindrycznym z wewnêtrznym kana³em, który mo¿e mieæ ró¿ne kszta³ty: od cylindrycznego (ziarno rurowe), poprzez szczelinowy do gwiazdowego trój- i wieloramiennego.[img][/img][img][/img][img][/img]
Powrót do góry
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pon Mar 21, 2005 10:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Du¿a pro¶ba do forumowiczów. Proszê o podawanie uwag, hase³ których brak a które chêtnie widzieli by¶cie w Ksiêdze Twardowskiego. Dla bardziej zaawansowanych: mile widziane dobrze napisane has³a, które mo¿na by zamie¶ciæ w ksiêdze. S±dz±c z listy odwiedzin pomys³ z Ksiêg± Twardowskiego wypali³ i tym bardziej widzê sens w rozbudowie tej strony.
P.S. jak kto¶ ma fajowe fotki rakiet (swoich), startów itp. a tym bardziej jak nie ma w³asnej stronki lub nie umie zamie¶ciæ ich w necie, niech mi prze¶le. Jest w ksiêdze odno¶nik do galerii i my¶lê, ¿e taka (wspólna) galeria powstanie.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Czw Lip 14, 2005 5:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Wydaje siê ¿e temat zap³onu silnika jest na forum traktowany trochê po macoszemu choæ prawid³owy zap³on jest gwarancj± prawid³owej pracy silnika, osi±gniêcia za³o¿onych parametrów i bezpieczeñstwa.

Wiêc tak na szybkiego bo za bardzo nie mam czasu posiedzieæ nad tym podam przet³umaczony przez automat ( Confused niestety) artyku³ Nakka z tym problemem. Zastanawiam siê tak¿e nad za³o¿eniem nowego tematu co wy na to?? Czy jest taka potrzeba??

A cha to jest link do ciekawego arkuszu w którym mo¿na obliczyæ ilo¶æ PCz do zap³onu jak bêdzie zapotrzebowanie to opisze jak z niego korzystaæ choæ to banalna sprawa Wink

http://members.aol.com/nakkarocketry/soft/igniter.xls

Orgina³ arta jest na http://members.aol.com/nonillion/igniter.html

A jak kto¶ ma czas i ochotê to mo¿e to na polski przet³umaczyæ bo to to nie jest za bardzo ;-/


Krótka Historia

Pierwsze rozruszniki, ¿e u¿y³em do moich motorów rakiety by³y ca³kiem proste, sk³adaj±c siê z pary elektrycznych drutów, z krótk± d³ugo¶ci± nichrome drut zlutowa³ dwa prowadzi. Odk±d to pojêcie nie gwarantuje zap³onu, chyba, ¿e drut nichrome w³a¶ciwie kontaktuje siê z propellant ziarnem, pó¼niejsze rozruszniki mia³y, ¿e ma³a "pi³ka" paliwa rzuci³a na drut nichrome. Ta metoda zap³onu by³a bardziej godny zaufanie, jednak¿e, by³y nadal inne niedoci±gniêcia oddzia³uj±ce na solidno¶æ. Na przyk³ad , je¿eli zasilacz by³, dla jakiego¶ powodu niskiego (albo, je¿eli to by³o zimno, takie jak podczas zimowego rozpoczêcia), propellant pi³ka na rozruszniku posprz±ta³aby, ale nie zapali³aby. Równie¿ , odk±d drut nichrome jest kruchy, z³amanie czasami nast±pi³oby. By³o inne bardziej znacz±ce niedoci±gniêcie. Znalaz³em, ¿e, po zap³onie, motor spali³by siê dla kilku sekund to "zbudowaæ ci¶nienie" przed nagle pchniêciem z pe³n± si³±. By³a wyra¼nie propellant istota zmarnowana podczas tej fazy z spaliæ siê. To nast±pi³o z powodu burnrate charakterystycznego tego paliwa (i najwiêcej inne paliwa). Tempo palenia jest silnie zale¿ne na ci¶nieniu. W atmosferycznym ci¶nieniu, paliwo spala siê powoli i tylko zaczyna spaliæ szybko raz dostateczne ci¶nienie urós³ w motorze rakiety. Tylko wtedy robi motor produkuje poka¼ne pchniêcie.

Aby rozwi±zaæ ten problem zmarnowanego palenia ziarna i dlatego zmniejszy³ okre¶lony impuls, najpierw spróbowa³em instalowanie " diafragmy wybuchu" w motorze. To jest cienkim arkuszem mosi±dza, który blokuje gard³o dyszy i pozwala ci¶nienie, by urosn±æ w motorze, by osi±gn±æ skuteczne palenie. W tym punkcie, diafragma powinna wybuchn±æ i zostaæ katapultowana z ot dysza. Zaeksperymentowa³em z takim pojêciem, ale to nie pracowa³o zadowalaj±co. Faktycznie , takie przygotowanie spowodowa³o motorowy defekt na jeden z moich lotów ( C Lotu -18, lipcu 1980), problem w domu ocenia³ diafragmê, by wybuchn±æ (wiarygodnie) w dok³adnie w³a¶ciwe ci¶nienie, które by³o nie prosty, by osi±gaæ, przynajmniej nie tak z moimi small throated motorami. Opu¶ci³em to pojêcie i spróbowa³em alternatywne podej¶cie - zapisaæ rozrusznik, który zrobi³by wiarygodniej i skutecznie zapali³by paliwo i odsiedzieliby dodatkowy zadzia³aæ - równocze¶nie zwiêkszaæ ci¶nienie motor. Proste Czarne oskar¿enie Proszku osi±gnê³oby to. Czarny proszek jest ³atwy, by zapaliæ i przez umieszczanie oskar¿enia w przypieczêtowanej szpulce filmu, to spali³oby siê prawie natychmiast, wypuszczaj±c spory tom gor±cych gazów. To s³u¿y³o zwiêkszaæ ci¶nienie motor kiedy bardzo skutecznie zapalaj±c ziarno. Motor wtedy osi±ga pe³ne pchniêcie prawie natychmiast.

Przez kilka lotów i statyczny przetestowuje, ten pirotechniczny rozrusznik okaza³ siê wysoce godny zaufanie i znacz±co podwy¿szy³ osi±gi motorów rakiety.

Pirotechniczny Rozrusznik



Zgadza siê 1 -- rozrusznik motoru Rakiety

To jest ilustracja czego jest zwany pirotechnicznym rozrusznikiem, który zosta³ u¿yty do zapalania B -200, C -400 i podobnej cukrowy propellant motoru rakiety. To sk³ada siê z d³ugo¶ci picia plastiku polietylenu, które s³oma nape³ni³a jako pokazane z oskar¿eniem Proszku Zap³onu i jako taki, czêsto jest zwany " rozrusznikiem s³omy".

Rozrusznik jest przypieczêtowany w obu koñcach z polietylenem "gor±cym - topiæ klej". Nichrome ( nikiel nikiel - chrom chrom, wysoki opór) drut s³u¿y jako w³ókno ogrzewania (bridgewire) i jest zlutowany do koñców drutu miedzi prowadzi u¿ywanie "niesplamionej stali" zlutowuj±. Drut Nichrome jest ca³kiem niedrogi (oko³o $ 0.20 / stopa.) . Alternatywnie, brzeg morza (albo dwa) grubej " we³ny stalowej" mo¿e zostaæ u¿yty na miejscu drutu nichrome, albo nawet brzegu morza piêkna mied¼ "g³o¶nik" drutu.

Drut Nichrome mo¿e byæ podstêpny, by zlutowaæ. £atwa i pewna droga, by przymocowaæ drut nichrome do elektrycznych o³owianych drutów jak jest zilustrowana poni¿ej:





Gdy obna¿anie izolacji od elektrycznego prowadzi, forma zamknê³a pêtle u¿ywaj±ce szczypce needlenose. Nitka drut nichrome przez pêtle.

Dostosuj rozmieszczenie taki, ¿e rozpiêto¶æ drutu nichrome miêdzy pêtlami jest oko³o 5 mm.

Wyszczotkuj pêtle lekko z kwa¶nym lutowaniem klej±. U¿ywaj±c lutownice, ogrzewania pêtli i nape³niania z lutem. Mechanizm naczynia w³oskowatego zrobi to ³atwe, by zrobiæ. Drut nichrome teraz bêdzie wbity w lucie. U¿yj lupy, by zbadaæ, by zrobiæ pewny, ¿e pêtle w pe³ni s± nape³nione z lutem. Zbêdny lut klej± wtedy jest usuniêty przez obracanie rozrusznika w alkoholu.

Oskar¿enie Proszku Zap³onu, którego u¿y³em by³o "Czarny Proszek" mieszanin±, która zosta³a objêta mieszaniny 75% azotanu potasu, 15 % wêgla drzewnego i 10% siarki. Teraz u¿ywam zmodyfikowanej mieszaniny, opisanej poni¿ej.

Dla dodanych bezpieczników podczas przechowywania, obna¿onych koñców drutu prowadzi jest przetoczony, (wi³ siê razem) by wyeliminowaæ mo¿liwo¶æ nieuwa¿nego aktualnego strumienia przez rozrusznik

Elektryczne ¼ród³o w³adzy dla mojego systemu wymiany ognia z³o¿y³o siê z czterech 1.25 baterii nicad V (widz±, jak Rozpoczêcie Popiera System http://members.aol.com/ricnakk/launch.html#Ignition System ), ale wtedy prze³±czy³em DURACELL Ultra 223 http://www.duracell.com/oem/Primary/Lithium/default.asp baterii zdjêcia dziêki jego doskona³ej aktualnej pojemno¶ci dostawy i zimnemu pogodowemu osi±gi. Bardziej ostatnio, u¿y³em do ³adowania niklowanych baterii wodorku metalu, dwóch 3.6 ogniw V (300 mAh ka¿dy) szeregowo, który dostarcza hojny pr±d w 7.2 V. These " telefon ogniwa" http://www.gpbatteries.com.hk/Consumer/Specialty/Cordless_Phone/Cordless_phone.asp bateriach te¿ maj± doskona³ego zimny - pogodowego osi±gi.

Wa¿na notatka: U¿ycie rozrusznika zawieraj±cego wielkie oskar¿enie BP ni¿ pokazany w Liczbie 1 mo¿e wywo³aæ pocz±tkowe ci¶nienie "kolcu". Ten overpressurization motoru rakiety podczas rozpoczêcia dzia³alno¶ci mo¿e wywo³aæ motor, który defekt scharakteryzowa³ przez strzy¿enie rygli bezpieczników zachowuj±cych g³owê motoru rakiety. Skutek wielko¶ci rozrusznika na motorowej krzywej ci¶nienia izby mo¿e byæ znacz±cy dla "small" motory rakiety ( takie jak -100, B -200 & C -400). To jest zilustrowane w Liczbie 2 dla szczególny BEM (Balistycznego Motoru Oceny).



Figure 2 -- Effect of igniter size on motor pressure-time trace and burn time.
a) 3 gram igniter
b) 7 gram igniter
c) 15 gram igniter
Ref. Rocket Propulsion Technology, Vol.1, A Technique for Measurement of Rate of Burning and Specific Impulse of Solid Propellants.

http://members.aol.com/nonillion/bemref.html

gnition Proszek

Proszek Zap³onu, którego aktualnie u¿ywam jest zmodyfikowan± Czarn± mieszanin± Proszku i sk³ada siê z 80% Azotanu Potasu i 20% Wêgla drzewnego, przez wagê. Siarka nie jest dodana do tej mieszaniny. Funkcja siarki w konwencjonalnym Czarnym Proszku ma pozwoliæ proszek, by zapaliæ wiêcej chêtnie przez iskrê. To jest wielkie dla pistoletów flintlock, ale dla powodów bezpieczników, to jest nie taka dobra cecha dla rozruszników motoru rakiety, ani to jest konieczne.

Przygotowanie Proszku Zap³onu

Wêgiel drzewny musi byæ "naturalny las" rozmaito¶ci± (nie brykiety). Wêgiel drzewny mo¿e zostaæ w³amaæ siê do mniejszych kawa³ków przez zawijanie w arkuszu bawe³ny, wtedy uderzaj±c z m³otkiem. Te kawa³ki mog± wtedy zostaæ proszkowane przez u¿ycie na³adowanego m³ynku kawy. Azotan potasu te¿ jest zmielony do piêknego proszku u¿ywaj±cego m³ynek kawy. Dwaj wyborcy wtedy s± zwa¿eni z do 80/20 (KN / Wêgiel drzewny) proporcji, wtedy zmieszanych gruntownie razem. Utylizujê ten sam obracaj±cy siê mikser jako u¿ywam do mieszania mieszanin paliwa. Poleci³, ¿e mieszanie czas jest 3 godzinami na 100 gramach.

Po zmieszaniu, proszek jest umieszczony w plastycznej misce i wystarczaj±ca woda jest dodana, by utworzyæ p³yn klej±. Sklej byæ zdrowy jest zmieszany rêcznie, wtedy jest rozci±gn±³ siê na arkusz papieru pergaminu i jest pozwolony do suchy zupe³nie. Mo¼dzierz i t³uczek wtedy s± u¿yte, by rozbiæ wynikaj±ce kêpy do grubej formy granular. Przesiewacz m±ki wtedy jest u¿yty, by przesiaæ ziarnka do wymaganej wielko¶ci cz±stki.

Ci¶nienie izby dziêki Zap³on Rozrusznika

Zap³on oskar¿enia rozrusznika s³u¿y dwóm wa¿nym celom:

Aby wygenerowaæ ciepln± niestabilno¶æ w formie gor±cych, gêstych gazów, które szybko zapalaj± propellant ziarno na wszystkim wystawiony (nie - wstrzymuj±cym albo wolnoc³owym) powierzchnie. Transfer gor±ca Convective bêd±cy skutkiem gazów p³yn±cych w wysokiej szybko¶ci przez powierzchniê ziarna do wyj¶cia dyszy pomaga procesowi zap³onu.

Aby zwiêkszaæ ci¶nienie izba do poziomu takiego, ¿e spaliæ tempo paliwa jest dostateczny, by utrzymaæ to ci¶nienie. Logicznie, ten poziom ci¶nienia powinien byæ ci¶nieniem projektowania motoru.

Ci¶nienie, które jest wygenerowane przez zap³on oskar¿enia rozrusznika mo¿e zostaæ okre¶lone przez posz³y za równaniem:

(Ref. SP NASA -8051 Sta³ych Rozruszników Motoru Rakiety)





tutaj

P = ci¶nienie w izbie zap³onu w czasie, lbf t / in2

r = gêsto¶æ lbm materia³u oskar¿enia / in3

D = gêsto¶æ ³adowania = C / V lbm / in3

C = oryginalny masa lbm oskar¿enia

V = wolny tom izby zap³onu w czasie, t in3

l = T R / M "efektywna si³a" (energia), w - lbf / lbm

R = uniwersalny gaz sta³y w - lbf /° R - lbm

M = efektywna molekularna waga spalin ( masa systemu rozwidli³a siê oko³o liczba kretów gazu) lbm / kret

T = temperatura p³omienia adiabatic ° R

G = u³amek oryginalnej masy oskar¿enia zu¿y³ do czasu, t bezwymiarowego

Tata = atmosferyczny lbf ci¶nienia / in2

Efektywna si³a, l ("lambda"), mo¿e zostaæ obliczona od warto¶ci M i T sk³oni³ siê od analiza zap³onu ( programu PEP u¿ywania e.g.) dla jakiego¶ materia³u oskar¿enia. Alternatywnie, to mo¿e chêtnie zostaæ okre¶lone, je¿eli impet dla szczególnego materia³u oskar¿enia jest rozpoznany. Impet dla Czarnego Proszku (handlowy stopieñ) jest w przybli¿eniu 100 000 stopa stop± - lbf / lbm. W ten sposób, efektywna si³a dla Czarnego Proszku ma 100 000 lat * 12 = 1 200 000 w domu - lbf / lbm.

Je¿eli Czarny Proszek komercyjnie nie jest zrobiony, raczej przygotowa³ siê jako opisany wcze¶niejszy w tej Stronie Brzeszczotu, impet prawdopodobnie bêdzie daleko mniej, powiedzieæ, miêdzy 50-75% z tej warto¶ci.

Pochodzenie tego równania

Przyk³ad obliczenie

http://members.aol.com/riccnakk/ign_ex1.html

Dla wygody, Przewy¿sz arkusz kalkulacyjny jest uchwytny, który okre¶la ci¶nienie zap³onu u¿ywaj±ce tê metodê:

http://members.aol.com/nakkarocketry/softw.html

Pyrogen Zap³on

Pirotechniczny rozrusznik, jako opisa³ powy¿szy, pracuje bardzo dobrze dla zaczynania mniejszych o danym rozmiarów motorów rakiety. Jednak¿e, dla wiêksze motory (i.e. K - klasa klasa & wiêkszy), system zap³onu pyrogen dostarczaj± wy¿szych motorowych pocz±tków. Pyrogen jest zasadniczo ma³ym motorem rakiety wsiadanym na w przegrodzie. Prawie natychmiastowy zap³on motorowego ziarna jest ubezpieczony przez wysok± szybko¶æ, cz±stka obci±¿ony p³omieñ, który emanuje od pyrogen. Pyrogen u¿y³ do motor rakiety Kappa http://members.aol.com/kappadx/kappa.html jest pokazany w Liczbie 3.





Zgadza siê 3 -- Pyrogen / przegroda zgromadzenie dla motoru Kappa

Ziarno u¿y³o do ten szczególny pyrogen jest rzucony paliwem KNSU, wybranym dla jego spokoju zap³onu i szybkim spalaj± tempo. Ziarno pyrogen jest zapalone przez czarne oskar¿enie proszku, pocz±tkowo zawarte w puszce pyrogen przez diafragmê wybuchu. To oskar¿enie dodatkowo pomaga pressurization motoru.

Mini - bulb Rozrusznik





Zgadza siê 4 -- Mini - bulb rozrusznik

£atwy, by robiæ pirotechniczny rozrusznik mo¿e zostaæ wyprodukowany w sposobie podobny do rozrusznika pokazany w Liczbie 1, oprócz tego zamiast utylizowania bridgewire nichrome, Xmas drzewo mini - bulb mo¿e zostaæ u¿yty w jego miejscu. Ta szczególna ¿arówka ma zaletê minimalnego kosztu i bardzo ma³ej wielko¶ci, która dogodnie pasuje w s³omie sody i wymaga tylko ma³ego pr±du elektrycznego, by strzelaæ oskar¿enie. 9V baterii, na przyk³ad, pracuje dobrze. To projektowanie rozrusznika jest oparte na pojêciu torowanym drogê przez eksperymentatora rocketry Rob Furtak, który u¿y³ Xmas - narobiæ problemów ¿arówka z wielkim sukcesem w jego pracy rocketry.

Rozrusznik opisany tutaj mo¿e zostaæ u¿yty do albo zap³on motoru albo dla strzelania oskar¿enia wyrzucenia spadochronu.

Aby zrobiæ, ¿e ten rozrusznik jest (pokazany w Liczbie 4), plastyczna podstawa mini mini - ¿arówki najpierw jest usuniêta i jest zrzucona. To wystawia dwa drut miedzi prowadzi, który wtedy jest oskrobany czysty tlenku i zlutowany do elektrycznych o³owianych drutów. Inne koñce o³owianych drutów powinny wtedy zostaæ obna¿one i s± przetoczone (wi³ siê razem) dla bezpieczników.

Szklana ¿arówka wtedy ostro¿nie jest rozbita otwarta. Wskazówka najpierw jest od³amaæ siê, który ³agodzi pró¿niê w. Para koparek drutu (albo inne odpowiednie narzêdzie) mo¿e wtedy zostaæ u¿yty, by oderwaæ pozostawan± zwê¿on± porcj± szklanej ¿arówki, zostawiaj±c porcja prostej g³ównie nietkniêta. Troska musi zostaæ wziêta, by zapobiec uszkodzenie bridgewire w³ókna albo rozbiæ ni¿sz± porcjê ¿arówki. Pocz±tkowo zawijanie ¿arówki z kaset± pomaga unikn±æ tego rodzaju uszkodzenia. Omomierz powinien pó¼niej zostaæ u¿yty, by zapewniæ, ¿e w³ókno pozosta³o nietkniêty ( zmierzony opór powinien tylko byæ kilku omami). Nie ³±cz baterii przez prowadzi -- w³ókno mo¿e rozpaliæ siê jako to teraz jest wystawione do atmosferycznego tlenu.

Xmas ¿arówki wiêkszo¶ci maj± bardzo piêkny drut albo ³±cz± folii, która jest zawiniêta dooko³a podstawy dwóch prowadzi, ¿e w³ókno jest przymocowane do. Cel tego "przetaczania" jest utrzymuje ci±g³o¶æ w przypadku, który jedna ¿arówka w sznurze ¿arówek wypala. To przetaczanie powinno zostaæ usuniête z piêknym kilofem albo par± pincety. Inaczej, próba omomierza mo¿e fa³szywie wskazywaæ, ¿e w³ókno ¿arówki jest nietkniête.

Mini mini - ¿arówka wtedy jest umieszczona w 2 cal (5 cm) d³ugo¶ci s³omy sody polietylenu i koñca najbli¿szego prowadzi przypieczêtowany z gor±cym - utopiæ klej polietylenu.

Proszek zap³onu (w przybli¿eniu 1 gram) wtedy ostro¿nie jest za³adowany i jest ubity ka¿dy tak czêsto, by wyeliminowaæ uniewa¿nia. Koñcowy krok w przygotowaniu rozrusznika ma ubiæ w ma³ej pi³ce we³na szk³a ( szk³a ¶wiat³owodu) i przypieczêtowaæ koniec z gor±cym - utopiæ klej.

Wbrew kruchemu pojawieniu siê mini - bulb w³ókno, testowanie zademonstrowa³o, ¿e to jest bardzo krzepkie. W jednym eksperymencie, 20 Xmas - narobi± problemów ¿arówki zosta³ wsiadany na (radially na zewn±trz) na obwodzie 8 cala (20 cm) dysku, który pó¼niej zosta³ z³owiony ryby na b³yszczkê w wysokiej obrotowej szybko¶ci na tokarce, poddaj±c ¿arówki do przez 120 g. Potem, ¿arówki zosta³y przetestowane i wszystko zosta³o znalezione, by zadzia³aæ normalnie.

Ultra - nisko Aktualny Rozrusznik

Co nastêpuje jest opisem rozrusznika, który wymaga bardzo niskiej elektrycznej w³adzy, wymagaj±c tylko 20 mA o 1.2 V (= 25mW) strzelaæ. Jako taki , to projektowanie jest wyj±tkowo godny zaufanie i specjalnie przydatne w zimnej pogodowej operacji, która znacznie zmniejsza uchwytn± w³adzê typowej baterii.

Ten rozrusznik mo¿e zostaæ u¿yty do albo zap³on motoru albo dla strzelania oskar¿enia wyrzucenia spadochronu.

"Ultra - nisko Aktualny Rozrusznik" zosta³ rozwiniêty dla EARco (Do¶wiadczalnego Badania Przestrzeni powietrznej) przez Ken Tucker, by powiêkszyæ bezpieczniki Rocketry.

Opis

Bezpieczniki s± nadrzêdne w wzlecieæ eksperymentowanie i tak, poniewa¿ godny zaufanie operacja spadochron wyrzucanych systemów, 2nd sceniczny zap³on i, poniewa¿ trochê systemowy that may tworz± niebezpieczny warunek ostatecznie b³êdu rozrusznika, bardzo godny zaufanie, zbyteczny rozrusznik mo¿e byæ po¿±dany. Bazowany na Radio Czê¶ci Cha³up # 272-1139 Mini Lampa (albo ekwiwalent), 1.5 Wolta, 25 Milliamp elektryczny rozrusznik jest opisany. Te lampy przychodz± zaopatrzony z pre - przymocowanym drutem prowadzi, by u³atwiæ ³±cze (widz± Liczbê 5). W praktyce , lampa tylko bêdzie wymaga³a 1.2 Woltów i 20 Milliamps dzia³aæ.

Konstrukcja:

Zapis opór ¿arówki u¿ywaj±cej metr omu, czytanie z, 20 -30 omów jest zwyk³y. Dziura jest zmielona przez ¿arówkê lampy przez ostro¿nie mielenie ¿arówki na piêknym pliku albo polerowanie kamienia. Lupa jest zrêcznym narzêdziem, by sprawdziæ postêp harówki. To wymaga jakiej¶ cierpliwo¶ci ale, gdy ma³a praktyka wymaga sumy 5 minut. Poniewa¿ szk³o jest zmielone, dziura nast±pi, w tym momencie pró¿nia w ¿arówce wci±ga powietrze i trochê szklanych kawa³ków. Aby zapobiec szklane kawa³ki od impacting w³ókno ¿arówki, szk³o powinno zostaæ zmielone z lini± prostopad³a w³ókna do dziury.

Raz dziura jest przestrze¿ona, sprawdziæ ponownie omy czytaj±ce o ¿arówce. To powinno byæ tym sam jako poprzedni.

Ostro¿nie umie¶æ jaki¶ czarny proszek do ¿arówki przez dziurê. Tylko wystarczaj±co byæ lu¼ny jest piêkny, pakowanie zbyt ciasno mog³oby uszkodziæ bridgewire. Bridgewire bêdzie eksplodowa³ kiedy grzany i wyl±dowany na proszku, wiêc proszek nie potrzebuje byæ w bezpo¶rednim kontakcie z bridgewire. We¼ omy czytaj±ce znów, by zrobiæ pewny, którymi ¿adne uszkodzenie nie zosta³o zrobione w³óknu. Ma³a szkocka kaseta przez dziurê zatrzymuje proszek w domu.

Kiedy strzelany, rozrusznik wyprodukuje ekwiwalent meczu zapalaj±cego, wyczerpuj±c przez dziurê. To mo¿e byæ niewystarczaj±ce, wiêc wtórny spaliæ siê mo¿e byæ po¿±dany. Miejsce rozrusznik w rurce mniej wiêcej cal d³ugo, o tej samej ¶rednicy jako rozrusznik. Nape³nij to czarnym proszkiem i przypieczêtuj koñce. To wzmacnia potencjê rozrusznika (widzieæ mini - bulb rozrusznik, opisany powy¿ej).

Ten rozrusznik jest ca³kiem wstrz±sn±æ - dowód. Twarde dane brakuj±, ale ten rozrusznik prze¿ywa bycie rzuconym przeciw konkretnej powierzchni, która powoduje kilka 100g's z zmniejszenia szybko¶ci. Jego bardzo niski aktualny i wymagania napiêcia uwzglêdniaj± liczne zbyteczne rozruszniki w paraleli z zasilaczem zap³onu. Na przyk³ad 3 rozruszniki tylko bêdzie wymaga³o 1.2 woltów i 60 mamy (3 x 20 mamy) by zadzia³aæ.

Zimny Wymocz Próbê

Semi ca³kowicie "9V" baterii (5.1 Wolta z mini x x - mamy ¿arówka ³adunkiem przed zamarzaniem) zosta³ umieszczony w zamra¿alniku w -4F przez 6 godzin. U¿ywaj±c mini x x - mamy ¿arówkê, z ³adunkiem oporu rozrusznika znalezion± napiêcie, by byæ 2.5 woltami. To by³o bardzo przyæmione u¿ywanie mini x x - mamy ¿arówka.

£±cz±c "Ultra - nisko Aktualny Rozrusznik" do tej ca³kowicie zamarz³ej baterii i to eksplodowa³o natychmiast.

Techniczne Szczegó³y:

U¿ywaj±c mini x x - mamy ¿arówkê jako elektryczny ³adunek:

Nowy 9V baterii....¿aden ³adunek 9.8 V......za³adowa³ 8.2 V

U¿y³ 9V baterii.....¿aden ³adunek 8.8 V......za³adowa³ 5.1 V (prawie martwy, nie dobry dla detektorów dymu)

Zimna U¿yta bateria..¿aden nie za³adowuje 5V.........za³adowa³ 3V





Zgadza siê 6-- Lampa Mini dla Ultra - nisko Aktualny Rozrusznik

"Dziki" Rozrusznik

Podczas fazy rozwoju RNX epoksydowego z³o¿onego paliwa, to zosta³o nauczy³ siê wcze¶nie dalej, ¿e "s³oma" rozrusznik (opisa³ powy¿ej) by³ nie odpowiedni dla zapalania ziaren paliwa RNX. Jako ten epoksydowy - opar³e¶ paliwo ma wy¿sz± temperaturê rozk³adu, gorêtszy i trwalszy spal siê jest konieczny. Rozwi±zanie, które powsta³o by³o rozrusznikiem, który u¿y³ bardziej energicznego utleniacza razem z epoksydowym jako spoiwo. Wynikaj±cy produkt, trafnie zwany "Dzikim" rozrusznikiem, spala siê z gor±cym p³omieniem dla trwania z oko³o dwie sekundy, wiarygodnie zapalaj±c RNX z³o¿one propellant ziarno.

Rozwojowe sformu³owanie zutylizowa³o chlorate potasu (KC) jako utleniacz, ale to pó¼niej zosta³o zast±pione z perchlorate potasu (KP) dla powodów bezpieczników. Dziki rozrusznik jest zrobiony jak nastêpuje:

Bridgewire nichrome jest zlutowany do pary z elektryczny prowadzi, podobny do tego u¿yty do "s³oma" rozrusznika. Dla motorów, które maj± ma³± ¶rednicê gard³a, albo, je¿eli rozrusznik ma zostaæ zainstalowany w ziarnie na zewn±trz powierzchnia ( ni¿ w rdzeniu ziarna), ¶wietnie miara drutuj± takie jak 30 AWG "zawijanie drut" ( p RS / n 278-501) powinno zostaæ u¿yte. Warstwa pyromix wtedy jest przygotowana, u¿ywaj±c posz³y za materia³ami:

Perchlorate potasu, bardzo ¶wietnie zmielony u¿ywaj±cy mo¼dzierz & t³uczek

Siarka, te¿ ¶wietnie zmielona

Wysoki stopieñ epoksydowy, takie jak Zachodni System (przylegaj±cy stopieñ jest nie zadowalaj±cy)

Ma³a ilo¶æ epoksydowej mieszaniny jest przygotowana, u¿ywanie producenta poleci³o ¿ywica / utwardzacz stosunek. Jeden half gram z epoksydowy jest dostateczny dla 4 albo 5 rozruszników. Pokropienie siarki wtedy jest dodane do epoksydowego, tylko wystarczaj±co do koloru mieszanina odmienny ¿ó³ty albo lekki bursztyn. Mieszanina wtedy jest zmieszana dobrze u¿ywaniem drewnianego kija cechu, dla minimum dwóch minut. Plastik "patelnia" uciê³a z 2 prac butelki sody litra dobrze jako jednorazowa mieszaj±ca patelnia. Nastêpny krok ma dodaæ KP, trochê jednocze¶nie, a¿ wynikaj±ca mieszanina jest podobna sztywny skleiæ.

Kwadraty arkusza polietylenu , 1" x 1" (25x25 mm) jest wy³±czony od plastycznej torby kanapki (albo podobny), dwa na rozruszniku. Rozrusznik elektryczny prowadzi jest umieszczony takim, ¿e bridgewire jest skoncentrowany na jednym z tych kwadratów politechniki. Dotkniêcie pyromix (w przybli¿eniu równowa¿ny ilo¶ci gumce - myszce o³ówka) jest umieszczony na bridgewire, jako pokazany w Liczbie 7., który drugi kwadrat politechniki wtedy jest umieszczony przez pyromix i ostro¿nie jest naci¶niêty w dó³ taki, ¿e bridgewire w pe³ni jest wbity. Wynikaj±ca grubo¶æ powinna byæ nie wiêksza ni¿ 3 mm, by zapobiec z³amanie warstwy pyromix na wymianie ognia. Je¿eli rozrusznik ma zostaæ zainstalowany w ziarnie na zewn±trz powierzchnia, pyromix powinien zostaæ naci¶niêty takim, ¿e cienki dysk jest utworzony z w przybli¿eniu 2 mm grubo¶æ maksimum. Forma dysku jest polecona dla zarówno motoru Epoki i motoru Paradygmatu.

Rozrusznik wtedy jest ustawiony na bok, by wyleczyæ w nocy w temperaturze pokoju. Kwadraty politechniki po prostu s± rozebraæ siê po wyleczeniu. Wyleczone rozruszniki mog± chêtnie zostaæ uporz±dkowane jako konieczny. Dla szybszej kuracji, rozruszniki mog± zostaæ umieszczone wewn±trz oddanego kompletu piekarnika sklepu o 65oC. (150oF.). Leczenie w tej nadziemnej temperaturze jest kompletne po w przybli¿eniu 1/2 godziny. .

Dziki rozrusznik okaza³ siê wysoce godny zaufanie. W przez 30 motorowych wymian ognia, nie pojedynczy niewypa³ nast±pi³.





Zgadza siê 7 -- Najlepszy odesz³y: Zwracaj±cy pyromix

Dno odesz³o: Naciskaj±c miêdzy arkuszami politechniki

Dobrze: Dziki rozrusznik w dzia³aniu

"Choleryk" Rozrusznik

Pewnie najlepszy rozrusznik, którego kiedykolwiek u¿ywa³em, poniewa¿ zapalanie z³o¿onego paliwa jest Cholerykiem. Ten rozrusznik jest ostatnim rezultatem przed³u¿onego projektu badañ do rozwijania gor±cego palenia, godny zaufanie rozrusznik prowadzi³ przez Rob Furtak. Ten rozrusznik jest oparty na rozruszniku Minibulb, ale zamiast u¿ywania Czarnej kompozycji Proszku jako agent zap³onu, pyromix jest u¿yty, by okryæ bridgewire (w³ókno). Pyromix sk³ada siê z spoiwa neoprene ³±czony z posz³y za kompozycj± zwanym Proszek Thermex:

65% Perchlorate Potasu (KP), ¶wietnie zme³³o (200 siatki)

20% Wêgla drzewnego, pi³ka zme³³a

10% proszku Aluminium, 400 siatki

5% Czerwonego Tlenku Ferric

Proszek Thermex musi najpierw byæ zdrowy zostaæ zmieszany. Umieszczam wyborców do pojemnika tupperware, który jest wsiadany na do nastêpuj±cego po sobie "kubka" i pozwalam mieszanie, by nast±piæ dla jednego albo dwóch godzin, zale¿±c od wielko¶ci wypieku.

Minibulb (Xmas ¿arówka) musi zostaæ rozbita otwarty, by wystawiaæ w³ókno. Znalaz³em, ¿e najbardziej godny zaufanie metoda robienia tego ma umie¶ciæ szklanego ampule ¿arówki do szczêk wizy zak³adu, wtedy ostro¿nie i powoli zamkniêty wiza. Ampule szk³a ¿arówki nagle z³amie i zostawi w³ókno ca³kowicie wystawione. Szk³o sk³ania siê, by rozbiæ siê wiêc ¿arówka jest pokryta zupe³nie odpowiedni± szmatk±, by schwyciæ szklane fragmenty. No¶ szk³a bezpieczników kiedy graj±ce ten krok. Wyklarowa³em siê otwarty oko³o stu ¿arówek u¿ywaj±cych tê metodê, bez uszkadzania pojedynczego w³ókna. Zauwa¿, ¿e Xmas ¿arówki wiêkszo¶ci maj± bardzo piêkny drut albo ³±cz± folii, która jest zawiniêta dooko³a podstawy dwóch prowadzi, ¿e w³ókno jest przymocowane do. Cel tego "przetaczania" jest utrzymuje ci±g³o¶æ w przypadku, który jedna ¿arówka w sznurze ¿arówek wypala. To przetaczanie powinno zostaæ usuniête z piêknym kilofem albo par± pincety. Inaczej, próba omomierza mo¿e fa³szywie wskazywaæ, ¿e w³ókno ¿arówki jest nietkniête.

Pokryj miedzi± - poz³acany elektryczny prowadzi, który typowo ca³kiem jest utleniony, powinien wtedy lekko zostaæ oskrobany z no¿em hobby albo papierem ¶ciernym, by zapewniæ dobre elektryczne przewodzenie.



Zgadza siê 8 -- Minibulb pokazany, gdy odrywaj±c ampule szk³a wystawiæ w³ókno

Proszek Thermex wtedy jest dodany do ma³ej ilo¶ci skontaktowaæ siê neoprene z cementem w stosunku z w przybli¿eniu 2:1 przez masê i u¿ywaj±c kij cechu, byæ zdrowy jest zmieszany. Wynikaj±ca mieszanka pyromix powinna byæ tak sztywna jak pasta do zêbów. U¿ywaj±c wyka³aczkê, pyromix wtedy ostro¿nie jest umieszczony na w³ókno minibulb ( krêc±cy ruch dooko³a w³ókna wydaje siê pracowaæ dobrze). W³ókno powinno zupe³nie zostaæ przykryte i pomóc zrobiæ, ¿e wynikaj±cy rozrusznik jest elastyczniejszy, pyromix powinien te¿ rozci±gn±æ w dó³ do podstawy minibulb. Trwa³o¶æ jest ca³kiem krótka, tylko kilka minut dziêki wysokiemu tempu parowania rozpuszczalnika, tak tylko kilka rozruszników powinno zostaæ zrobione o jednym razie. Rozrusznik wtedy jest ustawiony na bok, by wyleczyæ. Leczenie ma miejsce kilka godzin albo bardziej nawet mniej w ¶rodowisku z nieznacznie wyniesion± temperatur±. Gdy kuracja jest kompletna, rozrusznik jest przetestowany dla ci±g³o¶ci u¿ywaj±cej omomierz. Opór powinien mieæ w przybli¿eniu 3 lat do 5 omów. Przed przechowywaniem skoñczonego rozrusznika, prowadzi powinien zostaæ przetoczony (wij siê prowadzi razem) dla bezpieczników.





Zgadza siê 9 -- Odesz³y: Skoñczony rozrusznik Choleryka Right: Choleryk sprosta jego imieniu

Dla alternatywa "Na³adowany Mecz" rozrusznika, kontrolowaæ Wysoki Rocketry W³adzy Dave -- Robi±c Twoje W³asne Rozruszniki http://sparksrocketry.com/igniters.htm. Te rozruszniki utylizuj± lakier nitrocellulose dla gor±cy i szybki spaliæ siê.
Powrót do góry
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Czw Lip 14, 2005 6:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rany, Maxlam, jeste¶ ¶wietny Exclamation Ale siê kurna ubawi³em Laughing Razz Jaki kabaret opracowywa³ tego t³umacza? Od razu jestem ich fanem. Od dzi¶ zapalnik nazywam "rozrusznikiem s³omy". Genialne okre¶lenie. Albo to "Lupa jest zrêcznym narzêdziem, by sprawdziæ postêp harówki.". Rewelacja. Albo to okre¶lenie zapalnika: "Zimny Wymocz Próbê". Cholera, pop³aka³em siê ze ¶miechu Embarassed
P.S. Polecam wrêcz obowi±zkowo przeczytanie tego artyku³u. Niekoniecznie bêdziecie m±drzejsi, ale na pewno humor Wam siê poprawi.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Czw Lip 14, 2005 7:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jaskiniowiec napisa³:
Rany, Maxlam, jeste¶ ¶wietny Exclamation


Dziêki Wink

jaskiniowiec napisa³:
Jaki kabaret opracowywa³ tego t³umacza?


English Translator 3.2

Na pocz±tku napisa³em ¿e jest to zrobione automatem i ¿e z polskim ma niewiele wspólnego Wink ale cieszê siê ¿e ci siê podoba szczerze to nie czyta³em tego jak przet³umaczy³o tak wklei³em gdy¿ trochê brak czasu na rêczne przet³umaczenie tego co zrobi³ translator...

Edit:// doda³ maxlam--> Jak kto¶ ma czas to mo¿e pomo¿e w t³umaczeniu ja obiecujê dopracowaæ txt ale to potrwa oczywi¶cie bo ma³o czasu lepiej robiæ SR Wink

Chcia³em zasygnalizowaæ jedynie problem i zbadaæ zainteresowanie nim.

Pozdrawiam maxlam

P.S.

Ponawiam pytanie czy my¶licie ¿e potrzebny jest temat: Zap³onniki.... czy co¶ w tym stylu gdzie mo¿na by omówiæ np. ten arkusz (patrz wy¿ej) i oczywi¶cie w³asne do¶wiadczenia... Na forum jest temat o SRM.xls wiec mo¿na i IGNITER.XLS

Moim skromnym zdaniem problem jest du¿y i z³o¿ony warty tematu...


Ostatnio zmieniony przez maxlam dnia Czw Lip 14, 2005 9:11 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
piroman



Do³±czy³: 16 Cze 2004
Posty: 244

PostWys³any: Czw Lip 14, 2005 8:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Umieszczam wyborców do pojemnika

Very Happy Nieee nie umieszczajcie nas do pojemnika Razz
Cytat:
Tylko wtedy robi motor produkuje poka¼ne pchniêcie.

Wink
Cytat:
zarny proszek jest ³atwy, by zapaliæ i przez umieszczanie oskar¿enia w przypieczêtowanej szpulce filmu, to spali³oby siê prawie natychmiast

To jest ¶wietne Very Happy Shocked
U¶mia³em sie Very Happy[/quote]
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Czw Lip 14, 2005 10:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

My¶lê Maxlam, ¿e siê nie gniewasz. Ceniê intencje i Twój wk³ad pracy. Temat wa¿ny i ciekawy. Ale To Nasze forum i lepiej by³o by opisywaæ Nasze w³asne do¶wiadczenia w tym zakresie. Przynajmniej takie jest moje zdanie. Uczyæ siê od innych, ale nabieraæ do¶wiadzcenia samemu.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Lip 15, 2005 4:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Jasne ¿e siê nie gniewam bo za co Wink faktycznie ten translator to super maszynka... Ale przechodz±c do meritum my¶lê ¿e mo¿na pokusiæ siê o za³o¿enie nowego tematu tycz±cego siê pocz±tku pracy silnika. Moderujesz tu wiêc my¶lê ¿e mo¿esz usun±æ to sianko z twojego tematu a ja postaram siê przez weekend co¶ skleciæ samemu na temat zap³onu silnika. I jestem tego samego zdania nic nie zast±pi praktyki mo¿na mieæ teoriê w jednym palcu a praktycznie nic nie zdzia³aæ.

Pozdrawiam maxlam

P.S.

Na forum w tej komnacie s± dwa podobne tematy lecz za bardzo nic nie wnosz±. My¶lê ¿e mo¿na by je scaliæ i nadaæ nowy tytu³ dla tematu Zap³on Silnika

Zaplonnik http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=3016

Zap³onniki http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=3195
Powrót do góry
maslak666



Do³±czy³: 27 Wrz 2003
Posty: 110
Sk±d: Radom

PostWys³any: Pi± Lip 15, 2005 5:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na pewno warto za³o¿yæ taki temat.

Co do artyku³u - najlepiej nie t³umacz wszystkiego, prze³ó¿ na polski tylko wnioski i najwa¿niejsze rzeczy, bo tu jest troszkê gadania o tym i owym, a nam jest potrzebna tylko esensja tekstu.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Nie Lip 17, 2005 9:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Zgodnie z obietnic± trochê pot³umaczy³em tylko arkusz choæ i on nie do koñca do nastêpnego weekendu postaram siê zrobiæ co¶ wiêcej (ten weekend sta³ pod znakiem bieganie z wykrywaczem po lesie trochê z³omu siê znalaz³o Wink ) wiec nie zak³adam tematu choæ kusi ale jak bêdzie co¶ wiêcej to bêdzie uzasadnione.

Do pobrania na:

http://cennik-maxlam.prv.pl/

Nie bijcie za t³umaczenie angielski mia³em 15lat temu wiec jak jakie¶ konstruktywne propozycje proszê na @ albo na PW

Pozdrawiam maxlam
Powrót do góry
Mystic Vintage



Do³±czy³: 13 Lip 2005
Posty: 9
Sk±d: Seattle

PostWys³any: Sob Lip 23, 2005 10:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odno¶nie samej strony:

Trochê wygl±d zachacza, tzn. grafika...i na pocz±tku my¶la³em ¿e to strona jakiej¶ bajki Smile Proponujê gdzie¶ na index'ie umie¶ciæ jak±¶ rakietê, najlepiej w stylu rysunku Leonarda da Vinci, coby wam opini publiki uroniæ nie mog³o Laughing Laughing Laughing
Poza tym pomys³ jest ekstra, wykonanie te¿ nie zawiod³o Smile Wystarczy j± zape³niæ równie dobrym towarem, do tego ma³y download i jeszcze oczywi¶cie dokoñczyæ menu bo co¶ nie ³azi Smile pzdr ch³opaki Smile

_________________
Grunge is dead but live in us.
gg:9293512
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pi± Gru 09, 2005 11:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

HISTORIA ZMIAN

9.XII.2005 Zaktualizowano linki
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Sro Lut 28, 2007 12:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

UWAGA. Rzecz mo¿e nie dotyczy ksiêgi twardowskiego, ale s³u¿y podobnym celom. Jest do pobrania ksi±¿ka pana Bohdana Wêgrzyna pt "Modelarstwo rakietowe". Plik o wadze 4,7Mb jest do pobrania pod adresem: http://jaskiniowiec.strefa.pl/literatura/MR.djvu
Plik jest w formacie djvu. Gdyby kto¶ nie zna³ formatu, to program do przegl±dania tego formatu mo¿na pobraæ pod tym adresem internetowym:
http://www.djvu.com.pl/download/WinDjView-0.4.3.exe
Jest to ma³y programik który dzia³a bez instalowania. Po prostu wystarczy go otworzyæ.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Czw Lip 26, 2007 11:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

¦wietna robota jaskiniowiec. Te ksi±¿ki trzeba zachowaæ, bo dostêp do orygina³ów coraz trudniejszy. Dla "m³odych" to nieoceniona skarbnica wiedzy o rakietach. Ksi±¿ki te s± co prawda "staru¶kie", ale B. Wêgrzyn bardzo dobrze opisuje w nich balistykê wewnêtrzn± i zewnêtrzn± rakiet. Je¶li chodzi o elektronikê i elektrotechnikê zawart± w tych ksi±¿kach to rzecz jasna - "tr±ci myszk±", ale nie dziwota, ksi±¿ki te napisane by³y w latach 60/70 ubieg³ego wieku, ale z samej ciekawo¶ci warto przeczytaæ (bo mozna siê zainspirowaæ do nowszych rozwi±zañ). Mam w swoich zasobach "Amatorskie rakiety do¶wiadczalne" B. Wêgrzyna. Mo¿e uda mi siê wygospodarowaæ trochê czasu i udostêpniæ równie¿ tê pozycjê.

Pozdrawiam.


Ostatnio zmieniony przez eltopsj dnia Pi± Lip 27, 2007 6:20 am, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Niewiem Jak
&& ( 2-gie ostrze¿enie )


Do³±czy³: 24 Lip 2007
Posty: 5
Sk±d: Wroc³aw

PostWys³any: Czw Lip 26, 2007 6:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uwa¿am, ¿e powinno byæ takie pojêcie jak: ¶rodek ciê¿ko¶ci w rakiecie i jak siê go oblicza! Bo wielu osobom to siê przyda np. mi!...Wyt³umaczy mi to kto¶ teraz?
_________________
Hejka! ;>
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Pi± Lip 27, 2007 6:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niewiem Jak napisa³:
Uwa¿am, ¿e powinno byæ takie pojêcie jak: ¶rodek ciê¿ko¶ci w rakiecie ...


... a pewnie, ¿e jest! Proponujê trochê wiêcej wysi³ku w³o¿yæ w samoedukacjê. Przecie¿ wszystkie materia³y masz na tym forum (nie licz na to, ¿e kto¶ po raz setny bêdzie chcia³ sobie strzêpiæ jêzyk, a raczej "wygniataæ" klawiki w kompie Wink ). Je¶li nie umiesz znale¼æ, lub nie mo¿esz wej¶æ do wszystkich dzia³ów, bo masz póki co jako "leszcz" blokady, to ¶ci±gnij sobie powy¿sz± ksi±¿kê, poczytaj i wszystko bêdzie jasne. A jak wtedy czego¶ nie zrozumiesz, to DOPIERO spróbuj zadawaæ pytania, powo³uj±c siê na byæ mo¿e niezrozumia³e dla Ciebie teksty (cytuj), ale nie zdziw siê je¶li na jakie¶ proste zagadnienia, których Ty akurat nie rozumiesz, nie otrzymasz odpowiedzi - mo¿e jeszcze za wcze¶nie na zabawê z rakietami??

Pozdrawiam
eltopsj
PS Tu masz jeszcze inne przydatne ksi±¿ki, które za free udostêpni³ jaskiniowiec:

http://www.nieboloty.fora.pl/literatura-t142.html

"Modelarstwo rakietowe" B. Wêgrzyn:
str. 117 ¦rodek ciê¿ko¶ci
str. 126 ¦rodek parcia

Nikt Ci lepiej tego nie wyja¶ni. Jak nie zrozumiesz, to oznacza, ¿e jeszcze za wcze¶nie dla Ciebie (tak jak pisa³em wy¿ej) na zabawê rakietami.

¦ci±gnij i bierz siê do NAUKI
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Niewiem Jak
&& ( 2-gie ostrze¿enie )


Do³±czy³: 24 Lip 2007
Posty: 5
Sk±d: Wroc³aw

PostWys³any: Pi± Lip 27, 2007 9:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aaa! niee nieee dla mnie nie jest za wcze¶nie! Jaaa..mogê siê uczyæ! x]
Dziêki za te linki...choæ ju¿ je widzia³em na tym forum ale nie zaj¿a³em do nich wtedy...
Ejjjj? Mam takie ma³e pytanie....(zadawa³em ju¿ je niedawno w nowym temacie ale nikt mi nie odpowiedzia³..) Je¶li mam silnik z rurki PCV...to z czego wtedy musi (mo¿e Smile) byæ zrobiony korpus? Te¿ z rurki PCV? Ale to by by³o trudne bo jak znale¶æ tak± rurkê do korpusu, która musi mieæ ¶wiat³o rury o ciut wiêksza?! Przecie¿ ju¿ prêdziej znajde 5-piêciolistn± koniczynkê ni¿ tak dopasowan± rurê!!! Plax pomocy!


------------
OO nieee! ;(( Co to za dziwny format tych ksi±¿ek u jaskiniowca na tamtym forum? W jakim programie moge to otworzyææ??

_________________
Hejka! ;>
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Pi± Lip 27, 2007 10:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niewiem Jak napisa³:
OO nieee! ;(( Co to za dziwny format tych ksi±¿ek u jaskiniowca na tamtym forum? W jakim programie moge to otworzyææ??


... jestem wyj±tkowo cierpliwy (ale ka¿dy ma jakie¶ granice Evil or Very Mad Exclamation ), wiêc ostatni raz Ci podpowiem - jaskiniowiec wraz z linkami do plików ksi±¿ek poda³ link do ¶ci±gniêcia przegl±darki djvu. ¦ci±gnij ten program zainstaluj w kompie i pliki djvu bêd± siê otwieraæ. Moja dobra uwaga na przysz³o¶æ, jesli nie chcesz podpa¶æ jeszcze bardziej i "polecieæ" na dobre z tego forum (tak jak napisa³ lamerwd ), to zanim zadasz pytanie, 1000 RAZY sprawd¼, czy na pewno nie ma tego o co siê pytasz w necie (a jest tam prawie wszystko - zapewniam). Naucz siê tylko korzystaæ z sieci www.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
beaker



Do³±czy³: 30 Lip 2006
Posty: 197

PostWys³any: Nie Mar 09, 2008 11:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

max napisa³:
Witam

Bohdan Wêgrzyn - "Modelarstwo Rakietowe"
Ponizej zamieszczam linki, skany s± bardzo dobrej jako¶ci w rozdzielczo¶ci
3496x2552. Chyba dwa lub trzy lata temu wysy³a³em je Leszkowi, by³ bardzo zadowolony. My¶lê wiêc ¿e znajd± siê chêtni którym materia³ ten mo¿e siê przydaæ.

http://rapidshare.com/files/42894980/Bohdan_Wegrzyn_-_Modelarstwo_Rakietowe.part1.rar
http://rapidshare.com/files/42897255/Bohdan_Wegrzyn_-_Modelarstwo_Rakietowe.part2.rar

Has³o do archiwum : Prometheush

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
p8p8



Do³±czy³: 16 Pa¼ 2005
Posty: 180
Sk±d: granica UE.. taki kraj Polska mo¿e kto s³ysza³ :D

PostWys³any: Sro Mar 12, 2008 6:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pomy¶la³em sobie ¿e warto tu z¿uciæ kilka tematów poniewa¿ zawieraj± w³a¶nie te informacje których pocz±tkuj±cy najczê¶ciej poszukuj±, zak³adaj± nowe tematy bo im sie nie chce zagl±daæ na 3 czy 4 strone forum a potem trza to wywalaæ Wink Wybra³em akurat ten temat poniewa¿ sam na pocz±tku najwiêcej tu zagl±da³em poszukuj±c odpowiedzi i wydaje mi siê ¿e inni te¿ tak robi±. A te posty co siê tu przeniesie bêdzie mo¿na usun±æ i zmniejszyæ zagracenie forum.
zacznê od podstawy. KLASY SILNIKÓW

cyberian napisa³:
Dobre pytanie bo ja te¿ siê nie spotka³em z tym na forum a niektórzy sa tego ciekawi a wiec:
Cytat z kodeksu modelarstwa lotniczego i kosmicznego.
„W zawodach modeli kosmicznych zezwala siê na uzywanie silników o ca³kowitym impulsie:
A/2 – 1.25 Ns
A – 2.5 Ns
B – 5 Ns
C – 10 Ns
D – 20 Ns
E – 40 Ns
F – 80 Ns”
Koniec cytatu.
Reszta klas to nic innego jak klasa poprzednia razy 2

KARMELKA NA KCLO3
jaskiniowiec napisa³:
Dziwne, ¿e nie znalaz³e¶ odpowiedzi. Ale na to pytanie odpowiadam szybciutko:
WYBIJ TO SOBIE Z G£OWY

Od moderatora: I niech komenta¿ Jaskiniowca wystarczy w tym temacie. Ta mieszanina z ³atwo¶ci± wybucha i jest niemo¿liwa do kontrolowania.

PRZECHOWYWANIE KARMELKI I JEJ "MO¯LIWO¦Æ PRZETERMINOWANIA" Very Happy
browcio napisa³:
Witam Wszystkich. Jestem tu nowy i jest to moj pierwszy post:] lecz doswiadczenie w produkcji paliw i silnikow rakietowych mam. oczywiscie na bazie KNO3 i cukru:D
Wiec moje pytanie brzmi tak:
Jak d³ugo mozna przechowywac karmelke zeby nie nasiakla woda i trudniej sie niezapalala?? Wiem ze jesli karmelke bedziemy trzymac z dostepem do powietrza to sie nam przeterminuje:P Jak mozna temu zapobiec??
pozdrawiam i czekam na odpowiedz.

Micha³_R napisa³:
Przeterminowana karmelka-b³ahahahaha dobre!
Przechowuj w suchym miejscu i polezy bardzo d³ugo.A temat do smietnika.

dodo napisa³:
wustarczy dodaæ trochêkalafonii ale nie wiecejniz 0,05% bo sie nie bedzie chcialo zapalac kiedys taki przepis spotkalemi to zabzpiecxa przed nasiakaniem woduy a kalakonie trzeba rozpiuscic w dynksie i dodac do karmelki przed grzaniem ale wuysusic przedtem bo sie inaczej dynks zapali

pali sie nawet po paru miesiiancach Wink

MOCOWANIE SILNIKA W KORPUSIE
Ge_Ja_Danton napisa³:
W jaki sposób mocujecie swoje silniki do korpusu rakiety, by siê trzyma³ i ³atwo mo¿na go wyj±æ po fakcie?

dodo napisa³:
SzakalSC napisa³:


Super Glue Laughing Laughing Laughing


Jak sam widzisz po tych lolach ¿e bzdurê napisa³e¶.
A tak do rzeczy, to powinno siê mocowaæ silnik w korpusie rakiety na lekki wcisk. Czyli zamocowanie jest kwesti± odpowiedniego dopasowania tulei zamocowania silnika do jego korpusu. Je¶li silnik jest za lu¼ny, to zawsze mo¿na sobie poradziæ przy pomocy kilku warstw papieru. Co du wyci±gania silnika po wypaleniu to niektórzy stosuj± specjalne haki wstawione pomiêdzy korpus silnika i tulejê mocuj±c± w rakiecie. Ja osobi¶cie nie mia³em z wyjêciem silnika problemów, bo jak napisa³em mo¿na wyregulowaæ wcisk tak aby mo¿na by³o ³atwo silnik wyci±gn±æ po wypaleniu, a do ¶rodka rakiety przecie¿ nie wpadnie bo jest przed tym zabezpieczony. Jak to jest zrobione?
A to ju¿ ca³kiem inna historia Smile

pozdrowienia od nielota

maxlam napisa³:

CZYNNO¦CI PRZEDSTARTOWE - BHP
beaker92 napisa³:
witam pisze ten post poniewaz nie mam dostepu do dzialu bhp, jezli artykul bedzie wedlug modow do bani do prosze skasowac, a jesli nie zostawic lub przeniesc Wink warto zajrzeæ
http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=6193

CZYNNOSCI PRZEDSTARTOWE, CZYLI O CZYM KAZDY MLODY RAKIETNIK WINIEN PAMIETAC:
Odpalanie elektryczne

1 Nieuzbrojona rakiete niesiemy na wczesniej upatrzony poligon*
* poligon musi spelniac warunki

-duza powierzchnia, niezabudowana, zdala od zbiornikow wody, lin napiecia, upraw latwopalnych.
2 Rakiete i podzespo³y kladziemy w bezpiecznym miejscu, idziemy montowac wyrzutnie, po zamontowaniu sprawdzamy czy jest stabilna.Jesli tak, pkt nastepny
3.Przeciagamy przewody od wyrzutni do miejsca obserwacyjnego, nie podpinamy zrodla pradu!
4. Do rakiety wkladami podzespoly(sprawdzamy je) i silnik, do silnika nie wkladamy zaplonnika, sprawdzamy zaczepy startowe i ponownie stabilnosc wyrzutni, nakladamy rakiete na wyrzutnie.
5.Przy wyrzutni jeszcze raz sprawdzamy czy przez przewody nie plynie pr±d,(np diodk±), jezeli nie, podpinamy przewody pod pod zaplonnik
6 Idziemy na nasze wczesniej upatrzone miejsce, rozgladamy sie czy nie ma nikogo w strefie ewentualnego zagrozenia (czytaj w poblizu startu rakiety) sprawdzamy czy jestesmy w dobrym lokum.
7. Rozpoczynamy odliczanie, od 5 do 0, zamykamy obwod i patrzymy na start rakiety.
8. Odlaczamy zrodlo zasilania, i kiedy widziymy spadajca rakiete, pedzimy w jej kierunku.
9 Przynosimy rakiete na miejse startu, skladamy ja, zwijamy przewody, zbieramy wszystko, nie zostawiamy smieci ( kultura zwsze obowiazuje mimo ze jest to teran niezamieszkany)
10 Wracamy.

ODPALANIE LONTOWE

1 Nieuzbrojona rakiete niesiemy na wczesniej upatrzony poligon*
2 Rakiete i podzespo³y kladziemy w bezpiecznym miejscu, idziemy montowac wyrzutnie, po zamontowaniu sprawdzamy czy jest stabilna.Jesli tak, pkt nastepny
3.Sprawdzamy czy zaczepy strartowe dobrze sie trzymaja.Jesli tak nakladamy rakiete na wyrzutnie.
4.Do silnika wkladamy lont, dlugosc palenia lontu- dobieramy tak abysmy mieli czas odbiec w bezpieczne miejsce.Zabezpieczamy lont przed wypadnieciem kawalkiem waty
5.Przygotowujemy zapalniczke lub zapalki, rozgladamy sie czy nie ma nikogo w strefie zagrozenia.
6Odpalamy lont, uwazajac na iskry podczas zapalania. Po zapaleniu lontu szybko uciekamy.
7 Patrzymy na start rakiety, kiedy widzimy ja spadajaca, biegniemy po nia.
8 Przynosimy ja na miejsce startu, skladamy wszystko nie zostawiamy balaganu.
9 Wracamy
mysle ze komus sie przyda.
pzdr
przykladowo moj poligon


DOSTÊPNO¦Æ ¯YWICY EPOKSYDOWEJ
Fireland napisa³:
Jako ¿e nie mogê pisaæ w dziale "Paliwa Rakietowe" zapytam tutaj.A wiêc , czy mo¿e mi kto¶ podaæ konkretne nazwy sklepów , w których dostanê ow± ¿ywicê epoksydow±??By³em w Praktikerze i Brico Marshe.
A wiêc podawajcie nazwy sklepów :]

Z góry dzienx.

ska³t napisa³:
Ka¿dy modelarski i w chemicznych ;] te¿ kupisz

MIELENIE KARMELKA
GutekG17 napisa³:
Witam zastanawia³em siê czy po zrobieniu karmelka mo¿na go po wyschniêciu zmieliæ i pó¼niej wsypaæ do silnika ? Je¿eli powtórzy³em temat
to przepraszam

Sylwek napisa³:
Mielony karmelek w SR to ca³kowite nieporozumienie... SR wybuchnie.

Temat zamykam, bo nie ma, co dyskutowaæ bloki paliwa musz± byæ zwarte i o odpowiedniej wytrzyma³o¶ci na ci¶nienie, erozjê itd. By utrzymaæ zak³adany re¿im pracy.

SILNIK KLISZOWY
Dawidq napisa³:
W³a¶nie jak go wykonaæ ??

YagYelskY napisa³:
Jest to silnik wykorzystuj±cy jako paliwo celuloidow± ta¶mê filmow± b±d¼ kliszê fotograficzn±. Poniewa¿ takie ta¶my zosta³y wycofane z u¿ycia ju¿ parê ³adnych lat temu (ze wzglêdu na ³atwopalno¶æ oczywi¶cie Very Happy ) i zast±pione przez octan celulozy, obecnie mo¿e byæ bardzo ciê¿ko znale¶æ tê ta¶mê. Skoro za¶ paliwa nie mo¿na zdobyæ to chyba szkoda sobie g³owy zawracaæ tym silnikiem. Zreszt± poza paliwem to silnik taki jak ka¿dy inny...
Pozdrawiam.

jaskiniowiec napisa³:
Silnik kliszowy, jak sama nazwa wskazuje, by³ konstruowany z celuloidowej ta¶my fotograficznej lub filmowej (dawniej). Teraz (jak kto¶ juz to zauwa¿y³) ta¶my filmowe s± z octanu celulozy, który na paliwo siê nie nadaje. Jakby siê upar³, to mo¿na robiæ takie silniki z nitrocelulozy np. lakierniczej, celuloidu z innych ¼róde³ itp. Najbli¿ej takim paliwkom do tzw. paliw jednorodnych lub (jak kto¶ woli) paliw koloidalnych. Impulsy na tym mo¿na uzyskaæ sporawe, ale bêd± to paliwka k³opotliwe do okie³znania i kapry¶ne, zw³aszcza je¶li zwiêkszy siê silniki rozmiarowo. Na pewno jest to jaka¶ ciekawostka i mo¿liwo¶æ, lecz w Naszych warunkach proponujê silniki kliszowe zostawiæ historykom. Jednak roztwór celuloidu choæby w rozpuszczalniku nitro, jest ca³kiem fajnym klejem, lepiszczem do wi±zania innych paliw. Je¶li kto¶ nie ma np. mo¿liwo¶ci wystarczaj±co mocnego ubicia prochu czarnego w silniku, moze skorzystaæ w³a¶nie z takiego lepiszcza. Trochê informacji o silnikach kliszowych, celuloidzie i paliwach nitrocelulozowych mo¿na znale¼æ w Ksiêdze Twardowskiego


Narazie tyle znalaz³em ale jeszcze potem przeszukam kilka tematów
pozdro
p8p8
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP